Ekspanzija globalnih financijskih tržišta koja je uslijedila nakon višegodišnjeg razdoblja jeftinog novca na globalnoj je razini dovela do eksplozije ukupne imovine u exchange-traded fondovima (ETF). Tako trenutno ona vrijedi čak 10 bilijuna dolara, u usporedbi s 800 milijardi dolara krajem financijske krize 2000-tih, navodi se u analizi našega analitičkog tima.
"Privlačnost ETF-ova proizlazi iz njihovih prednosti u odnosu na tradicionalne investicijske fondove, poput veće fleksibilnosti dostizanja izloženosti prema pojedinoj dionici ili poolu dionica. Nedavno uvođenje ETF-ova na tržište Adria regije, preciznije Hrvatske, došlo je mnogo kasnije nego na najrazvijenijim tržištima, ali je ipak među prvima u ovom dijelu Europe", objašnjavaju analitičari.
Iako su investicijski fondovi bili i još uvijek jesu glavna vrsta fondova u koje se ulaže, njima se ne trguje i nemaju likvidnost kao ETF-ovi. Uspoređujući s kasnim 2000-ima, ETF-ovi su postepeno preuzimali dio tržišta od investicijskih fondova, zahvaljujući većoj efikasnosti troškova i likvidnosti za investitore. Zapravo, ako ETF-ovi nastave zauzimati udio investicijskih fondova, vrlo vjerojatno će do kraja desetljeća gotovo istisnuti investicijske fondove!
Prema našim analitičarima, od ukupnih američkih dionica u vlasništvu američkih investitora, u 2006. godini je jedan posto udjela pripadalo ETF-ovima, a 24 posto investicijskim fondovima, dok je u svibnju 2023. godine udio koji pripada ETF-ovima porastao na osam posto, a udio koji pripada investicijskim fondovima pao na 18 posto.
Oni su u svojim ranijim analizama detaljnije govorili o tržištima kapitala te naveli kako je likvidnost tržišta u Adrija regiji vrlo niska.
Nakon rasta cijena metala u 2021., 2022. i 2023. dolazi do korekcija zbog slabih globalnih ekonomija, restriktivnih monetarnih politika i sporog oporavka Kine.
Učinci Kine na cijene su višestruki jer one reagiraju na sve informacije koje dolaze iz te zemlje – metaloprerađivački kapaciteti, industrijska proizvodnja, izvoz metala, stvaranje zaliha.
VW kao korporacija nastoji riješiti jedan od svojih najvećih konkurentskih problema – njemačke tvornice, možda i najskuplje karike u njihovom opskrbnom lancu.
Unesite Vašu email adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.