Nakon višemjesečnih pregovora propali su napori Tesle o sklapanju ugovora o opskrbi litijem s australskom rudarskom kompanijom Core Lithium.
U priopćenju Core Lithiuma iz australskog grada Adelaide, stoji kako nije došlo do dogovora o zaključivanju četverogodišnjeg ugovora, no nisu navedeni dodatni razlozi za neuspjeh sklapanja ugovora.
Iz Corea su u ožujku poručili kako rade na dogovoru s Teslom oko isporuke do 110.000 tona koncentrata spodumena, uvjeti su se odnosili na tržišne cijene sirovine koja sadrži litij. Od kraja veljače cijene spodumena skočile su i više nego dvostruko, prema nalazima Benchmark Mineral Intelligence, vodeće svjetske agencije za izvješćivanje o cijenama sirovina.
Kako konkurentski proizvođači automobila proširuju svoje električne linije, Tesla je pred sve većim izazovom s opskrbom baterija, dok istovremeno skučeno tržište poslovanja, nudi veću pregovaračku moć u ruke proizvođačima baterija.
Coreove dionice pale su 5,2 posto što je najviše u mjesec dana na trgovanju burze u Sydneyu.
Rudarska kompanija Core Lithium, koja je u kolovozu nastavila pregovore s Teslom, ima ugovoreno oko 80 posto proizvodnje na četverogodišnjem projektu s rudnikom Finniss na sjeveru Australije. Prema riječima izvršnog direktora Garetha Mandersona, propali dogovor s Teslom za kompaniju bi trebali značiti viši profit zbog viših cijena.
Niska prodaja sirovina i "okruženje rastućih cijena litija pokazuju kako je Core Lithium u dobroj poziciji iskoristiti veliku potražnju i trenutnu nestašicu dostupnog koncentrata litij spodumena za baterije", izjavio je Manderson.
Elon Musk, koji se nedavno požalio kako je litij bezobrazno skup, potvrdio je kako njegova kompanija gradi rafineriju u Teksasu, što znači da će joj vjerojatno trebati dodatne zalihe sirovina. Muskova kompanija ima važeće ugovore o opskrbi s proizvođačima litija uključujući Albemarle, Livent i Ganfeng Lithium. Cijene rafiniranog materijala, litijeva karbonata, udvostručile su se i dosegle novi rekord od 78.376 dolara u Kini (562.500 juana) od početka godine.
---članak je napisan uz pomoć Jamesa Fernyhougha.