U prošloj je godini proizvođač automobilskih komponenti AD Plastik grupa snažno osjetio posljedice rata u Ukrajini, pa su poslovni prihodi u odnosu na 2021. godinu bili za čak 26,6 posto niži i pali na 826,2 milijuna kuna, dok je zabilježen neto gubitak od 80 milijuna kuna.
Operativni profit (EBITDA) je iznosio tek 940 tisuća kuna.
U 2021. godini, EBITDA je bio 125,3 milijuna kuna, a neto dobit 32,7 milijuna kuna.
"Premda je sam početak godine sramežljivo ukazivao na poboljšanje situacije u automobilskoj industriji, uslijed aktivnog suočavanja s posljedicama koronakrize, nova su neželjena događanja donijela nove probleme i izazove. Zbog svoje izloženosti ruskom tržištu prolazili smo kroz poprilično zahtjevno razdoblje. Osim nedostatka poluvodiča koji su utjecali na smanjene kapacitete proizvodnje automobila u Europi, dodatno smo se suočavali s inflacijom, divljanjem cijena energenata i materijala te povećanjem troškova rada i usluga. No svoje smo poslovne aktivnosti gotovo u potpunosti usmjerili prema europskom tržištu i maksimalno smo fokusirani na sklapanje novih ugovora i stjecanje novih znanja kojima osiguravamo bolju budućnost. U poprilično zahtjevnoj godini ugovorili smo više od 200 milijuna eura novih poslova za europsko tržište, a tim smo smjerom nastavili i u ovoj godini, čemu u prilog govori i više od 38 milijuna eura ugovorenih u siječnju", izjavio je predsjednik uprave AD Plastik grupe Marinko Došen.
Dodao je kako nije bilo moguće sva povećanja troškova prenijeti na kupce, što se onda odrazilo na profitabilnost.
"No u drugom dijelu godine povećao se broj novoregistriranih vozila, donekle su se stabilizirale cijene energenata i osnovnih materijala, pa se usklađivanjem cijena s kupcima i pokretanjem novih projekata očekuje rast profitabilnosti u narednim razdobljima", poručuju iz AD Plastik grupe.
Pritom napominju da je neto financijski dug smanjen za 71,5 milijuna kuna.
Što se tiče poslovanja u Rusiji, AD Plastik ističe kako jedna tvornica ne radi, a druga proizvodi sa smanjenim kapacitetom, no zbog optimizacije poslovnog modela ruska su društva "u cjelini samoodrživa i financijski neovisna".
"Ovo je jedno od najzahtjevnijih razdoblja u poslovanju, ali vjerujem kako je najgore za nama. Prema svim najavama, kriza s nedostatkom poluvodiča postupno ide prema kraju i očekuje se kako bi trebala završiti do kraja godine", kaže Došen.