Atlantic grupa uspjela je lani ostvariti rekordne prihode, ali uz smanjenu profitabilnost, saznaje se iz financijskih izvještaja objavljenih u utorak na Zagrebačkoj burzi. Prihodi od prodaje porasli su za 12 posto, na 6,37 milijardi kuna, s 5,7 milijardi koliko su iznosili godinu prije. No, operativna dobit smanjena je za petinu, sa 724 na 575 milijuna kuna, uz pad tzv. EBITDA marže s 12,7 na devet posto.
Rezultati su posljedica izražene inflacije koja je lani svim kompanijama poskupila sirovine, ali ih natjerala i na dizanje cijena. Glavni izvršni direktor Emil Tedeschi u poruci koja prati objavu izvještaja navodi da su u Atlanticu poskupljenje sirovina i drugih ulaznih troškova "djelomično uspjeli kompenzirati optimiranjem internih resursa, te jednim dijelom povećanjem naših prodajnih cijena".
U poslovnim segmentima najveći relativni skok, od 20 posto, ostvaren je u segmentu pića, gdje su prihodi porasli na 645 milijuna kuna. Najpoznatiji Atlanticovi brendovi u tom segmentu su Cedevita i Cockta. U segmentu prodaje kave, prihodi su skočili za 16 posto, na 1,39 milijardi kuna. U financijskom izvještaju navodi se da je najznačajniji rast ostvarila "svježe pržena mljevena kava pod brendovima Grand kafa, Bonito te Barcaffé". Kava je zaslužna za petinu Atlanticovih prihoda, a bezalkoholna pića za desetinu.
Čitaj više
Stanković: Atlanticu su iz portfelja Fortenove zanimljivi Jana i Jamnica
Stanković je istaknuo kako će nova akvizicija biti u okviru postojećeg poslovanja, no konkretnu metu još nemaju.
23.12.2022
Atlantic grupa bi uskoro mogla u lov na nove akvizicije
Za razliku od troškova materijala i energije koji su nezadrživo rasli, troškovi zaposlenika ostali su pod kontrolom.
20.12.2022
Atlantic bi godinu mogao završiti s velikim smanjenjem operativne dobiti
Očekuje se daljnji pad EBIT-a Atlantic Grupe zbog postepenog opadanja ekonomske aktivnosti i manje realne kupovne moći građana.
27.10.2022
Segment delikatesnih namaza, od kojih Atlantic ostvaruje oko 15 posto prihoda, lani je porastao za deset posto, na 974 milijuna kuna. Atlantic je prošle godine predstavio novi proizvod, vegetarijanski namaz Argeta Veggie.
Gledano po pojedinim zemljopisnim tržištima, u Hrvatskoj su prihodi porasli za desetak posto, na 2,15 milijardi kuna. Na susjednom srpskom tržištu prodaja je porasla za više od 15 posto, na 1,56 milijardi kuna, dok je prodaja na slovenskom tržištu rasla sporije, po stopi nešto manjoj od devet posto, na 1,1 milijardu kuna. Atlantic oko trećine prihoda od prodaje ostvaruje na tržištu Hrvatske, dodatnu četvrtinu na tržištu Srbije, u Sloveniji oko 17 posto, a u Bosni i Hercegovini 7,5 posto.
U Hrvatskoj su lani prihodi porasli "kao posljedica ukidanja mjera za suzbijanje pandemije", ali i "poskupljenja pod utjecajem cjenovnog pritiska na ulazne cijene", kao i "zahvaljujući uspješnoj turističkoj sezoni", objašnjavaju u Atlanticu. U Srbiji je rast ostvaren "zahvaljujući rastu vlastitih brendova" poput Grand kafe i Bonita, čokolade Najlepše želje, Cockte, Cedevite i Argete. Grand kafa se bolje prodavala i u Bosni i Hercegovini, dok je Barcaffé zaslužan za rast prodaje u Sloveniji.
U Atlanticu očekuju da će ovu godinu obilježiti tehnička recesija "uslijed smanjenog raspoloživog dohotka, rastućih kamatnih stopa i značajnih inflatornih pritisaka", ali se u drugoj polovici godine nadaju "blagom" oporavku i regije i eurozone. Cijene sirovina i drugih ulaznih materijala "ne bi trebale dosegnuti rekordne razine" iz 2022. godine, ali u Atlanticu i dalje očekuju izrazitu volatilnost.
"Unatoč očekivanim lošijim gospodarskim prilikama, očekujemo rekordnu prodaju od otprilike 900 milijuna eura (6,78 milijardi kuna, op.)", stoji u financijskom izvještaju kompanije.
Reakcija tržišta
Dionica Atlantic grupe u posljednjih se godinu dana kretala u rasponu od oko 42 do 60 eura (316 do 450 kuna). Maksimum od 59,39 eura dosegnula je krajem ožujka, a na minimalnih 41,94 eura spustila se u drugoj polovici studenog. Ovih dana njome se trguje po 49 eura (370 kuna). Nakon otvaranja burze u utorak i objave rezultata reagirala je blagim padom od 0,8 posto, na 48,60 eura.
Natpolovični vlasnički udio u kompaniji kontrolira Emil Tedeschi kroz svoju investicijsku tvrtku Myberg. Bitniji dioničari još su domaći mirovinski fondovi koji zajednički drže barem trećinu vlasništva. Prema zaključnoj cijeni sa Zagrebačke burze u ponedjeljak, tržišna kapitalizacija Atlantica iznosi 653,5 milijuna eura, odnosno 4,92 milijarde kuna.