Uprava njemačke kompanije Peek & Cloppenburg (P&C), poznate po svojim odjevnim trgovinama, u petak je na sudu u Düsseldorfu uručila zahtjev za postupak zaštite pred vjerovnicima tijekom stečaja kako bi ubrzala već započeti postupak restrukturiranja. Glasnogovornik je medijima rekao kako je njemačka tvrtka u financijskim poteškoćama te želi osigurati vrijeme za sastanak i dogovor s vjerovnicima. Trgovac želi smanjiti i broj radnih mjesta, prije svega u upravi.
Ovaj trgovac odjevnim predmetima je zadnjih godina nagomilao velike gubitke, prvo zbog pandemije koronavirusa, a zatim i zbog slabije potrošačke klime uslijed inflacije i rata u Ukrajini. "To nas je jako pogodilo i uzrokovalo milijunske gubitke", rekao je Steffen Schüller, direktor kompanije od lipnja 2022. Grupa P&C je 2020. godine zabilježila 49,5 milijuna eura gubitaka, a 2021. godine 7,5 milijuna eura više.
Svih 67 prodajnih mjesta u Njemačkoj i internetska trgovina ostaju otvorene te će raditi bez ograničenja, prenose njemački mediji. Uprava Peek & Cloppenburga kompaniju želi prilagoditi izmijenjenim tržišnim uvjetima u Njemačkoj kako bi ubuduće opet mogla generirati dobitak.
Prihodi pali, kompanija u gubitku
Prema navodima uprave, novac koji tvrtka koja posluje u 15 država neko vrijeme neće isplaćivati vjerovnicima iskoristit će za ubrzanje već započetog postupka prestrukturiranja. Međutim, analitičari upozoravaju kako je odgoda plaćanja često nagovještaj stečaja. Prihodi od prodaje Peek & Cloppenburga su 2020. i 2021. godine, kad su trgovine u brojnim državama zbog pandemije bile zatvorene, znatno opali. Gubitak je premašio 100 milijuna eura. Prema riječima izvršnog direktora Schüllera, lanac je i pod pritiskom porasta troškova proizvodnje odjeće i kamatnih stopa te rata u Ukrajini.
Tvrtku su 1869. u Nizozemskoj osnovali Nijemci Johann Theodor Peek i Heinrich Anton Adolph Cloppenburg. Prve trgovine bile su im u Rotterdamu i Utrechtu, ali su sjedište novoosnovane kompanije 1900. smjestili u Düsseldorf. Godine 1901. otvorili su prvu njemačku podružnicu, u Berlinu. U zadnja dva desetljeća, kompanija je zaostajala u ulaganju u internetsku trgovinu, pa je tako, primjerice, nizozemsku internetsku trgovinu otvorila tek 2019. godine, i to nakon velikih ulaganja. Uprava tvrdi da se ubuduće želi više usredotočiti na prodaju u fizičkim trgovinama, a manje na internetsku prodaju.