PPA ugovori (eng. power purchase agreement) relativna su novost na tržištu, a radi se o ugovorima o kupoprodaji električne energije iz obnovljivih izvora (OIE) između kupca i proizvođača. Obično se sklapaju na duži rok, od 10 do 20 godina, po fiksnoj cijeni, i stoga su sve zanimljiviji kupcima, naročito u svijetlu trenutnih cijena energenata i volatilnosti tržišta.
Tvrtke u svijetu i Europi na ovaj način pokrivaju i do 100 posto svojih energetskih potreba, a u Hrvatskoj još uvijek nije sklopljen niti jedan PPA ugovor. No to će se uskoro promijeniti jer će Hrvatski Telekom (HT) probiti led ugovaranjem prve korporativne PPA-e kod nas.
Potiče ih i Europska komisija kao dobar poticaj razvoja OIE-a, pa ne čudi što su bili u fokusu konferencije ReSource Croatia održane u petak.
Čitaj više
Bruxelles priprema opsežnu reformu na tržištu struje, vlasnici solara trljaju ruke
O prijedlogu Europske komisije sada se trebaju izjasniti Europski parlament i zemlje članice.
15.03.2023
Struja iz bakterija: Enzim Hue može stvarati električnu energiju
Već je poznata mogućnost stvaranja elektriciteta iz zraka, no ovo otkriće objašnjava kako bakterija koristi vodik u tu svrhu.
12.03.2023
Francuzi lani proizveli najmanje struje u posljednjih 30 godina
U Francuskoj je lani proizvedeno 445 teravatsati struje, najmanje od 1992. godine.
17.02.2023
Uspjeh vjetroelektrana ujedno je postao i najveća prijetnja poslovanju
Više kamatne stope gutaju povrat iznad cijene kapitala.
22.01.2023
Kako je uvodno pojasnio Stefano Miriello iz Re-Source platforme, tržište PPA-a rapidno raste i takvi ugovori postaju sve učestaliji alat kojim korporacije nastoje stabilizirati svoju nabavu energije po što povoljnijim uvjetima. Cijela priča još je u povojima, no nema prepreka da se izravnoj kupnji iz OIE-a ne okrenu i javne institucije, mali i srednji poduzetnici te građani, smatra Miriello.
Iznio je i konkretne brojke koje pokazuju da su glavni kupci (off takeri) IT sektor i teška industrija, a slijede ih telekomi i transport. Hrvatska je trenutno po broju PPA ugovora na nuli, a debelo prednjači Španjolska.
Kako će izgledati kupnja zelene energije izravno od proizvođača u Hrvatskoj bila je glavna tema prvog panela konferencije.
Igor Radojković, direktor Sektora za nabavu i upravljanje nekretninama HT-a koji će uskoro zaključiti prvi domaći PPA istaknuo je kako imaju ambiciozne ciljeve.
"Do 2025. godine, 50 posto potrošnje će nam dolaziti iz PPA-a. Šaljemo poruku da postoji snažan off taker koji investitorima može pomoći u realizaciji projekata", kazao je, dodavši kako ih je volatilnost tržišta energenata primorala da razmišljaju dugoročnije, odnosno na duži rok od onog na koji im trenutni opskrbljivač može ponuditi ugovor.
"Kratkoročne špekulacije nisu dobre i treba naći balans cijene i održivosti poslovanja. Trebate paziti koliko ćete energije trošiti do kraja ugovora, a ne koliko koristite danas", upozorio je Radojković, uz napomenu da je HT jedan od najvećih domaćih potrošača električne energije s potrošnjom od oko 115 gigavatsati.
Tomislav Ćurković, direktor ENCRO-a, poručio je kako trenutačno tržište treba drugačiji oblik subvencija i da je ključno da država pokrije rizik prije nego se krene u proizvodnju, odnosno da se osigura da nitko u sustavu ne propadne dok se čeka realizacija projekta izgradnje OIE-a.
"Postoji veliki interes, mi imamo oko 19 gigavata zahtjeva i nadam se da ćemo uspjeti realizirati veliku većinu, ako ne i sve projekte. Što se off takera tiče, razgovaramo i s korporativnim kupcima i profesionalcima na burzi", rekao je.
Mislav Slade Šilović, voditelj usluga poslovnog savjetovanja u energetici za Jugoistočnu Europu PwC-a Hrvatske istaknuo je kako Europska komisija preporučuje da se PPA-e koriste kao tržišni mehanizam.
"To nije nikakav bauk, već može znatno pomoći korporacijama da imaju predvidivost troškova. Uštede i ESG motivi su ono što bi trebalo potaknuti rast broja korporativnih PPA-a. Važno je da ljudi znaju da se radi o instrumentu koji može imati iznimno pozitivan učinak na gospodarstvo", poručio je.
Specijalistica za projektno financiranje iz Zagrebačke banke Željka Blatančić kazala je kako je rast cijene energenata doveo do sve više zanimanja za korporativne PPA-e.
"Banke se u petoj brzini nastoje prilagoditi tržištu u i prilagoditi okvire financiranja. Najbitnija nam je dobra indikacija osnovnih elemenata na kojima investitori planiraju svoje tokove novca. Što razrađeniji ugovor nam donesu, to će se cijela priča oko financiranja brže i lakše riješiti", rekla je Blatančić.
Ivona Zagajski iz odvjetničkog društva Marohnić, Tomek & Gjoić osvrnula se na pravni aspekt PPA ugovora, objasnivši kako nema standardiziranih ugovora te da su dominante fizičke i virtualne PPA-e, od kojih svaka ima svoje mane i vrline.
"Rizici su fiksna cijena dugoročno i garancije količine isporuke iz OIE-a", zaključila je.
Do sada su PPA ugovori bili rezervirani samo za korporacije, dok građanima, energetskim zajednicama te malim i srednjim tvrtkama takva kupnja nije bila dostupna. EK to planira promijeniti i u nedavno predloženoj reformi tržišta električne energije daje na važnosti poticanju razvoja te vrste ugovora. Cilj je dobrobit sigurne kupnje zelene energije putem PPA ugovora omogućiti svima u Europskoj uniji.