Europska unija službeno je u ponedjeljak uputila Appleu mišljenje o nepoštenoj poslovnoj praksi zbog navodnog ograničavanja pristupa tehnologijama i uslugama koje omogućuju korisnicima direktno plaćanje s njihovih iPhone uređaja.
Europska komisija u ponedjeljak je poslala prigovor (eng. statement of objection) u kojem iznosi kako je tehnološki div koristeći uslugu Apple Pay zlorabio dominantan položaj nad digitalnim novčanicima na svojim mobilnim uređajima. Potvrdi li se ta sumnja, kompanija bi mogla izdašno platiti kaznu zbog kršenja EU pravila o zaštiti tržišnog natjecanja.
"Postoje naznake da je Apple trećim stranama ograničio pristup ključnoj tehnologiji potrebnoj za razvoj konkurentskih rješenja za mobilne novčanike na Appleovim uređajima", rekla je šefica EU-a za zaštitu tržišnog natjecanja Margrethe Vestager u priopćenju. U prigovoru EU-a nalazi se preliminarni zaključak da je tvrtka "možda ograničila tržišno natjecanje, u korist vlastitog rješenja".
Odluka da se povede istraga donesena je nekoliko tjedana nakon što je EU odobrila nova pravila o radu američkih tehnoloških tvrtki u regiji. Mjere, osmišljene tako da nadopunjuju tradicionalne politike protiv tržišnog monopola i djeluju kao čuvari digitalne tehnologije, trebale bi spriječiti zloporabu moći.
Istraga o Apple Payu jedan je od dva slučaja koja je Europska komisija otvorila u lipnju 2020. kao dio misije Margrethe Vestager da obuzda velike tehnološke tvrtke. Europska unija već je odlukom iz 2016. Appleu odrezala poreznu kaznu od rekordnih 13 milijardi eura. Budući da je Appleu prošla žalba na nižem EU sudu, taj se sudski postupak još uvijek vodi.
Apple tvrdi da je njegov pristup vjerojatno naljutio velike europske banke u Europi, jer su neke od njih tražile bolje ponude za pristup Apple Payu. Apple kaže da sve banke, 2500 u Europi te manje fintech tvrtke i banke izazivači, jednako mogu pristupiti njihovu platnom sustavu.
"Osmislili smo Apple Pay kako bismo korisnicima ponudili jednostavan i siguran način da postojeće platne kartice prenesu u digitalni oblik, a bankama i drugim financijskim institucijama omogućili beskontaktna plaćanja za njihove klijente", rekao je Apple u priopćenju, istaknuvši da će “nastaviti surađivati s Komisijom kako bi se europskim potrošačima osigurao pristup opcijama plaćanja po njihovom izboru u sigurnom i sigurnom okruženju.“
Taj bi potez Europske unije mogao utrti put višemilijardskim kaznama i poslužiti kao smjernica Appleu da promijeni način poslovanja. Tvrtka će imati priliku osporiti nalaze EU u pisanom obliku i na saslušanju.