IT sektor u Bosni i Hercegovini i dalje zapošljava više osoba nego što ih otpušta, unatoč obrnutim trendovima u Sjedinjenim Američkim Državama. Prvih deset IT kompanija u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) je prošle godine zaradilo više od 80 milijuna maraka (40 milijuna eura). No IT sektor u Bosni i Hercegovini karakterizira slaba ponuda originalnih rješenja, priopćio je Ivan Odrčić, voditelj analiza makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije.
Iako je lipanj ove godine donio otkaze u HTEC Groupu i Symphonyju, koji su svoju radnu snagu smanjili za po sedam posto, trend rasta broja zaposlenih u djelatnosti informacija i komunikacija porastao je, gledajući posljednje podatke Agencije za statistiku BiH.
U travnju 2023. godine je u tom sektoru u BiH zaposlena 41 nova osoba u odnosu na prethodni mjesec. Paradoksalno, iako je nedostatak radne snage kroničan, nešto više objedinjeni sektor – ICT, u proteklih je pet godina dodao gotovo devet tisuća novozaposlenih, što je druga najveća brojka nakon najvećeg sektora (prema broju zaposlenika) u državi, naveo je Odrčić.
Čitaj više
IT sektor oborio rekorde, 20 najvećih izvezlo 1,5 milijardi eura
Prošle godine pali su rekordi u IT sektoru koji je uprihodio više od tri milijarde eura.
28.06.2023
Kriza ili ne, tržište rada u srpskom IT-u ipak doživljava promjene
Otvoreno je pitanje je li se srpsko IT tržište našlo u pravoj krizi ili smo svjedoci smanjenja nakon pandemijskog procvata.
28.06.2023
Hrvatske IT tvrtke stagniraju, ali ne odustaju od povlastica za radnike
Hrvatske IT tvrtke uvezle su malo svjetske krize u tehnološkom sektoru, ali ona ih različito pogađa.
23.06.2023
Barančić: Hrvatski IT dohvatila je kriza, ali neće biti drame
Rast broja zaposlenih stagnira, a većina IT tvrtki u ovoj godini očekuje stagnaciju ili pad prihoda.
14.06.2023
Kako su izvori Bloomberg Adrije potvrdili, HTEC Group je prošle godine imao dinamičan rast broja zaposlenih, ali takav trend nije mogao biti održan, što je ove godine dovelo do otkaza.
IT sektor u Bosni i Hercegovini karakterizira slaba ponuda originalnih rješenja s obzirom na to da su poduzeća većinom orijentirana na podršku velikim, nerijetko i globalnim sustavima, odnosno poduzećima, a vrlo malo na razvoj, objasnio je Odrčić.
"Potencijal za napredak naravno postoji (to je sektor koji generira visoku dodanu vrijednost, iako sam čini vrlo mali udio u ukupnom gospodarstvu), međutim ozbiljno je ograničen negativnim demografskim i migracijskim trendovima koji ozbiljno pogađaju ovu zemlju, a, nažalost, postoji i ozbiljan izazov kako uskladiti zastario sustav IT obrazovanja (u srednjem i visokom školstvu) s modernim poslovnim zahtjevima", dodao je.
Tijekom pandemije zabilježen je neobičan rast kompanija na globalnom tržištu. "Dok smo mi uvijek naglašavali postepeni, ali prirodan rast, mnoge kompanije su se naglo širile u IT sektoru, zapošljavajući ljude i tamo gdje im to nije bilo potrebno, oslanjajući se na predviđanja da će ti kapaciteti biti iskorišteni", rekao je Edin Deljkić, direktor IT kompanije Klika.
Međutim, nakon šokova na tržištu, mnoge kompanije shvatile su da su prekomjerno zapošljavale, što ih je primoralo da donesu odluku o smanjenju radne snage kako bi održale normalno poslovanje.
Zabrinutost u tom sektoru u BiH nije prisutna. Otkazi koji se dijele većinski se odnose na bench kompanija. U međuvremenu, u Sjedinjenim Američkim Državama podijeljeno je više od 200 tisuća otkaza u IT sektoru.
Donosimo statistički pregled IT kompanija, njihova poslovanja i dinamike zapošljavanja u prethodnih pet godina.
Gledajući dostupne podatke na stranici Dun & Bradstreet, zaključno s 2022. godinom, najveći rast zaposlenih imala je Forsta. U 2022. su zaposlili 54 ili 104 posto više ljudi nego u 2021. godini. Slijede ih Techwave, Glasfaser Connect, Kodecta, HTEC, Softray Solutions i Klika.
Brojčano, najviše novih zaposlenika u naznačenom razdoblju imali su Virgin Pulse, HTEC i Forsta. Virgin Pulse je imao najveći broj zaposlenika u 2022. godini, a slijedili su ga HTEC i Authority partners.
Najveće prihode u 2022. godini ostvarili su Glasfaser Connect, Symphony Group i Zira. HTEC je imao najveći rast profita u usporedbi s 2021. godinom. Slijede ga Infobip, SafeNet i Kodecta. Najlošije rezultate ostvarili su MOP, Authority partners i NSoft.
Symphony International, koji na stranici Dun & Bradstreet za 2021. godinu nema prijavljenih zaposlenika, imao je neto gubitak od 1.472 konvertibilne marke (753 eura), dok je u 2022. ostvario dobit od gotovo tri milijuna marki.
Prema najnovijim dostupnim podacima za FBiH, Symphony Group je lider po prihodima, ostvarivši gotovo 100 milijuna maraka (50 milijuna eura) prihoda, dok je Monetize AD ostvario više od 50 milijuna konvertibilnih marki (25 milijuna eura) prihoda. Unatoč najvećim prihodima, Symphony Group nije ostvario najveći profit.
Nedostatak adekvatnog kadra trenutno je najveći izazov s kojim se taj sektor suočava, posebno ako uzmemo u obzir da su dvije tehnološki razvijenije zemlje u okruženju, Hrvatska i Srbija, također u velikoj potrazi za takvom radnom snagom te stoga poduzimaju sve kako bi privukle svakog IT zaposlenika, dodao je Odrčić.
"Porezni sustav nije naklonjen zaposlenicima u ovoj industriji, što dodatno destimulira bavljenje takvim poslom, pa je na političarima da prilagode porezni sustav zaposlenicima u toj, ali i sličnim industrijama visoke dodane vrijednosti", istaknuo je.
Poslovne strategije
Mnoge IT kompanije prisiljene su revidirati svoje poslovne strategije i prilagoditi se novim okolnostima, budući da su određeni odjeli unutar IT sektora pod pritiskom.
"U ranijim krizama, najveći gubitak za kompanije bio je vezan uz resurse i kapacitete koji nisu izravno povezani s našom osnovnom djelatnošću, poput inženjeringa", istaknuo je Deljkić.
Međutim, kako je naglasio, tijekom posljednjeg vala pandemije, kompanije su bile primorane otpuštati ljude iz njihovih ključnih sektora, uključujući inženjere, dodao je gostujući na Bloomberg Adria TV-u. Velik broj programera i inženjera ostao je bez posla.
"Mi smo imali sreće da ne moramo otpuštati ljude zbog smanjenja obujma posla", istaknuo je Stevan Popov, direktor kompanije Phoenix Consultancy, koja posluje na srpskom tržištu i surađuje s inozemnim partnerima. "Usredotočili smo se na optimizaciju naših operacija kako bismo zadržali zdravo poslovanje. Pripreme koje smo poduzeli za potencijalnu krizu isplatile su se jer smo je uspjeli spriječiti prije nego što je stigla."
Iako nedavni događaji u SAD-u i djelomično u EU-u sugeriraju povećani pritisak na otpuštanje u toj industriji, s obzirom na tehnološki balon koji se formirao posljednjeg desetljeća i činjenicu da mnoge IT kompanije u ovom području ovise o globalnim IT trendovima, jer uglavnom pružaju podršku tim trendovima, trenutno ne očekujemo značajne poremećaje na ovom tržištu u bliskoj budućnosti, naveo je naš analitičar.
"Jednostavno zbog toga što još uvijek postoji komparativna prednost domaće radne snage u odnosu na inozemnu (čitaj: niže plaće, a kadar je i dalje kvalificiraniji nego, primjerice, u nekim azijskim zemljama koje se masovno koriste za outsourceanje poslova)."
Regionalni odgovor
Situacija u IT sektoru u Srbiji trenutno je takva da programeri freelanceri, koji čine većinu sektora, zbog smanjenih investicija u startupove u Americi ne rade na projektima, izjavio je generalni direktor Inicijative Digitalna Srbija Nebojša Bjelotomić.
"Rast je bio velik za vrijeme korone, kada su svi očekivali da će cijeli fizički svijet postati digitalan, što se na kraju nije dogodilo. I možda je to bolje", rekao je. Dodaje da su očekivanja za ovu godinu bila da će sektor rasti za 30 posto, što je, prema njegovoj procjeni, znatno manje od onoga na što smo navikli.
Gleda li se kumulativno, hrvatske tvrtke u IT sektoru ove godine očekuju stagnaciju i pad prihoda, ali ne sve. Kriza se već počela prelijevati na bosanskohercegovačko tržište prošle godine. Tajana Barančić, izvršna direktorica Astra poslovnog inženjeringa, tvrdi da je broj zaposlenih u tehnološkom sektoru u Hrvatskoj od prosinca do travnja ove godine porastao za samo dva posto.
No upozorava da trenutno usporavanje treba promatrati imajući na umu činjenicu da su posljednje dvije godine bile rekordne.
Neki čak i dalje bilježe rekordne rezultate. Na nedavnom sastanku s novinarima, izvršni direktor Undabota, Hrvoje Kapetanović, najavio je planove za završetak godine s 50 posto većim prihodima nego prošle godine.
"Kriza u IT sektoru u SAD-u dosegla je vrhunac prošle godine, a tradicionalno takvi trendovi dolaze u Europu s određenim zakašnjenjem", komentirala je Tanja Bulbuk Jergović, potpredsjednica ljudskih resursa u Infinumu, za Bloomberg Adriju.