Aluflexpack Grupa je jedan od vodećih proizvođača fleksibilne aluminijske ambalaže u Europi, a mi smo je posjetili krajem 2022. godine, kada su dovršavali investiciju tešku 65 milijuna eura u Drnišu. Na našem tržištu su prisutni više od 40 godina i zapošljavaju preko 1100 radnika u četiri pogona u Hrvatskoj (Drniš, Omiš, Umag, Zadar), te imaju tvornice i u Švicarskoj, Francuskoj, Poljskoj, Turskoj, Tunisu, a uskoro i u SAD-u.
U veljači ih je preuzela tvrtka Constantia Flexibles koja se također bavi proizvodnjom fleksibilne ambalaže, ima više od 7150 zaposlenika i posluje na 28 lokacija u 15 zemalja. To nam je bio povod da ponovno porazgovaramo s Johannesom Steurerom, izvršnim direktorom Aluflexpacka. Zanimalo nas je što novo partnerstvo s Constantiom nosi, kako će utjecati na rad kompanije u Hrvatskoj, a dotaknuli smo se i globalnih ekonomskih kretanja, odnosno njihovog ulaska na američko tržište.
Kako će partnerstvo s Constantiom utjecati na poslovanje? Što se konkretno mijenja nakon službenog zaključenja akvizicije?
Čitaj više
Constantia Flexibles preuzela većinski udio u Aluflexpacku
Upravni odbor Aluflexpacka jednoglasno je odlučio da će preporučiti dioničarima da prihvate Ponudu.
16.02.2024
Ma kakav pršut? Glavni drniški izvozni proizvod je aluminijska ambalaža
Ako ste mislili da je drniški pršut izvozni proizvod broj jedan iz tog kraja Lijepe Naše – varate se.
06.12.2022
Aluflexpack Grupa radnicima bruto plaće povećala za 11 posto
Ističu kako su ove godine zbog inflacije već dvaput zaposlenicima povećali plaće – prvi put u siječnju, a drugi put u rujnu.
17.10.2022
Prema ugovoru koji je potpisan, Constantia Flexibles preuzima vlasništvo nad većinskim udjelom Aluflexpacka od dosadašnjeg vlasnika, Montana Tech Components AG-a i Xoris GmbH-a, a transakcija još čeka odobrenje nadležnih tijela kako bi postala službena. Kao što znate, to može potrajati i do 12 mjeseci. U tom periodu neće biti promjena u poslovanju Aluflexpack Grupe ni na kojoj razini i obje će tvrtke djelovati potpuno neovisno, baš kao i dosad. Ovaj period, koji, naravno, može trajati i nešto kraće od punih 12 mjeseci, vidimo kao izvrsnu razvojnu priliku za cijelu Grupu. Svima nam je poticaj da još više napredujemo u kvaliteti i uslugama koje nudimo, a cijeli naš tim uzbuđen je zbog mogućnosti koje ovo partnerstvo donosi.
Kakva su kretanja na globalnom tržištu? Osjeti li se usporavanje ili je svjetska ekonomija još uvijek u dobroj formi?
Pojedini događaji s globalnim utjecajem i posljedicama poput prekida opskrbnog lanca u posljednjih nekoliko godina, poput pandemije COVID-19, rata u Ukrajini, povećanja kamatnih stopa u SAD-u i Europi, rata između Izraela i Hamasa te kriza na Crvenom moru, jasno pokazuju kako se dosadašnji ekonomski i politički poredak mijenja. To znači da se sve kompanije moraju prilagoditi novonastalim uvjetima, a mnoge to rade tako da se usredotočuju na lokalizaciju svojih opskrbnih lanaca i povećanje sigurnosnih zaliha kako bi osigurale pouzdanost opskrbe i kontinuitet rada.
U Aluflexpacku kontinuirano ulažemo u inovativne procese proizvodnje i proizvode, koji su se pokazali ključnima u prevladavanju izazova na tržištu. Praćenje trendova u različitim industrijama i poboljšanje proizvodnih procesa rezultiraju održivim i inovativnim tehničkim rješenjima po mjeri kupaca koji posluju na različitim krajnjim tržištima.
Primjerice, naša posvećenost ne samo zaštiti, nego i sprečavanju ili smanjenju utjecaja na okoliš potaknula je implementaciju najviših mjera zaštite okoliša, poput sustava koji omogućuje da se sva otapala iz proizvodnje prikupe i kasnije ponovno iskoriste u proizvodnom ciklusu. Aktivno razvijamo kružna rješenja koja osiguravaju potpunu usklađenost s predloženom EU-ovom Direktivom o ambalaži i ambalažnom otpadu (PPWR). Također smo se posvetili inicijativi Science-Based Targets (SBTi) u nastojanju da smanjimo utjecaj na okoliš.
Kako to utječe na izvoz, odnosno proizvodnju Aluflexpacka u Hrvatskoj? Kakva je bila bilanca tvrtke u 2023. (prihodi, EBITDA)?
Pojava inflatornog pritiska, čega godinama nije bilo u Europi i SAD-u, smanjila je kupovnu moć potrošača, gurajući potražnju na različitim krajnjim tržištima. Tijekom 2023. na potražnju za proizvodima Grupe u Europi značajno je utjecala kombinacija dvaju čimbenika: slabiji sentiment potrošača kao rezultat gubitka kupovne moći i smanjenje zaliha kupaca.
Uzimajući u obzir ove trendove, koji su naravno utjecali na naše poslovanje, naši rezultati su bili dobri zahvaljujući snažnoj bazi kupaca, stalnoj visokoj razini usluge i kvalitete te raznolikom portfelju proizvoda koji pokriva različita krajnja tržišta u prehambenom, farmaceutskom i tehničkom sektoru.
Povećali smo neto prodaju za 6,5 posto na razini cijele godine, na 380,3 milijuna eura, od čega je 4,2 posto bio organski rast. Isključujući učinke hiperinflacije u Turskoj, neto prodaja iznosila je 380,6 milijuna eura. EBITDA prije posebnih učinaka porasla je za 4,4 posto na 48,6 milijuna eura u 2023.
Ovi rezultati pokazuju da smo dokazali da možemo izdržati izazove kroz timski rad i proaktivnu suradnju s našim kupcima, dobavljačima i drugim dionicima.
Je li novi pogon u Drnišu proradio u punom kapacitetu i koje pogodnosti je donio kompaniji?
Novi dio pogona u Drnišu počeo je s radom u kolovozu 2023. i u drugom dijelu godine pojačali smo komercijalnu proizvodnju te je u planu daljnje povećanje i poboljšanje operativne izvrsnosti. Organsko širenje u Drnišu s inovativnim strojevima postavilo je temelje za snažan rast u nadolazećim godinama i značajan doprinos vertikalnom lancu vrijednosti kompanije. Kao što sam istaknuo ranije, ulaganje u proizvodne kapacitete i inovativna tehnološka rješenja s fokusom na održivost povoljno utječu na naše rezultate, kao i na spremnost kompanije na izazove i prilike koje su pred nama. Dovršetkom projekta u Drnišu kapitalni su izdaci u 2023. smanjeni na 34,4 milijuna eura.
Kakva je situacija s radnicima u Hrvatskoj? Zapošljavate li nove ljude?
Zbog proširenja pogona u Drnišu ukupno smo zaposlili više od 60 novih radnika na gotovo svim razinama, od samog pogona do administracije. Aluflexpack je jedan od najvećih poslodavaca u Adriatic regiji i zato imamo odgovornost da konstantno radimo na poboljšanju uvjeta rada svih naših zaposlenika i povećanju pogodnosti. Nudimo poticajno, stabilno radno okruženje s mogućnostima učenja i stručnog usavršavanja na svim razinama, a drago nam je da naši zaposlenici to prepoznaju. Ponosni smo što su neki zaposlenici cijeli svoj radni vijek proveli kod nas, a surađujemo i s domaćim srednjim školama, fakultetima i sveučilištima kroz naš projekt "Budućnost u tvom susjedstvu", posebice onima koji su strateški važni za razvoj našeg poslovanja. Nastojimo studentima i učenicima otvoriti nove mogućnosti učenja i razvoja.
Potičući kulturu empatije, slušamo naše zaposlenike kako bismo saznali što radimo dobro, a gdje se možemo sustavno poboljšati. Zato smo po drugi put organizirali istraživanje Great Place to Work (GPTW) na razini cijele Grupe. Od 27. veljače do 19. ožujka naši cijenjeni zaposlenici iz sedam zemalja, devet kompanija i 14 lokacija podijelili su svoja stajališta i njihov se glas čuje. Duboko cijenimo njihove uvide i povratne informacije koje će nam pomoći u provedbi i promicanju pozitivnih promjena u našoj organizaciji. Zajedno s našim partnerom Great Place to Work, globalnim liderom u kulturi radnog mjesta, nastojimo stvoriti pozitivno iskustvo zaposlenika.
Unatoč našem trudu, teško je pronaći zaposlenike za neke specifične pozicije u našoj industriji zbog općeg nedostatka radne snage u Hrvatskoj, pa smo morali angažirati radnike iz inozemstva. Smatramo da je to problem koji će morati riješiti cijeli sustav, svi zajedno kroz dugoročnu strategiju zadržavanja stanovnika u Hrvatskoj. Uz pomoć lokalnih i državnih vlasti, već smo počeli raditi na ovom izazovu.
Dok se širimo u različite regije i uključujemo kolege iz raznih zemalja i kultura, čvrsto vjerujemo da je inkluzivan pristup ključan za besprijekornu integraciju u našu organizaciju i društvo. Kako bismo podržali ovaj proces integracije, pokrenuli smo tečaj hrvatskog jezika za naše kolege izvan domovine u jednoj od naših tvornica u Hrvatskoj. To će svim našim zaposlenicima omogućiti nesmetaniju komunikaciju u svakoj društvenoj prilici. Naša predanost stvaranju inkluzivnog radnog mjesta u kojem se svatko osjeća cijenjenim i osnaženim ojačana je ovom inicijativom.
Širite se i na tržište SAD-a, kada se očekuje početak rada novog američkog pogona? Kakvi su vam općenito planovi za daljnju ekspanziju na američko tržište?
Krajem 2023. potpisali smo ugovor o akviziciji kompanije Helioflex, specijalizirane za proizvodnju fleksibilne ambalaže iz Tunisa. Nakon toga dosegnuli smo ključnu prekretnicu u našoj strategiji međunarodnog širenja, i to proširivanjem našeg proizvodnog otiska na atraktivnom tržištu Sjedinjenih Američkih Država. Novoosnovana tvrtka Aluflexpack USA opskrbljivat će se s poluproizvodima iz naših europskih tvornica te dovršavati u finalne proizvode koristeći najnoviju tehnologiju, osiguravajući jednako visoku razinu kvalitete i učinkovitosti na koju su naši kupci u Europi navikli.
Ovo širenje zahtijeva tek nekoliko ciljanih ulaganja u strojeve za formiranje proizvoda, s obzirom na to da će se proizvodne mogućnosti ostvariti premještanjem postojećih strojeva i opreme. Nova tvornica, koja bi s radom trebala početi u prosincu 2024. u saveznoj državi Illinois, bit će opskrbljena kako bi služila potrebama postojećih kupaca s pogonima u SAD-u, a istovremeno ćemo raditi na tome da proširimo krug klijenata, a samim time očekujemo proširenje kapaciteta te lanca proizvodnje.
Uvjereni smo da će ovaj strateški potez učvrstiti našu prisutnost na ključnom globalnom tržištu, kao i da će nas usmjeriti prema održivom rastu u budućnosti.
Planirate li još investicija u ovoj ili idućim godinama?
Uvijek smo u potrazi za novim tehnološkim rješenjima, strojevima koji bi mogli poboljšati proizvodni proces, inovativnim praksama i edukaciji zaposlenika na svim razinama te takvu kulturu razvijamo unutar cijele Grupe.
Tijekom posljednjeg desetljeća Aluflexpack se pozicionirao kao jedna od vodećih kompanija za proizvodnju fleksibilne ambalaže u Europi, a u tom smjeru i nastavljamo svoje poslovanje, istovremeno šireći se geografski na nova tržišta.
Kakve su općenito prognoze za poslovanje kompanije u skoroj budućnosti? Koje izazove i prilike vidite na horizontu?
S uspostavljenim otpornim poslovnim modelom, početkom komercijalne proizvodnje u Drnišu, obećavajućim prodajnim kanalom u Europi i inozemstvu te očekivanim poboljšanjem potražnje, sigurni smo u dobre rezultate u 2024. To potvrđuje i financijski izvještaj za prethodnu godinu, u kojem se predviđa daljnji rast neto prodaje i EBITDA u ovoj godini. Fokus će nam biti razduživanje i generiranje cash flowa.
Gledajući naprijed, potpuno smo uvjereni da ćemo moći iskoristiti prilike, kapitalizirati proširenje kapaciteta u novom proizvodnom pogonu u Drnišu i ostvariti sinergiju s novim lokacijama u SAD-u i Sjevernoj Africi, dok nastavljamo svoju predanost inovacijama i održivost.