Ljeto je u punom zamahu, temperature dostižu vrhunce, a mnogi uživaju u hladnom pivu kako bi se osvježili. Nedavno završeno Europsko nogometno prvenstvo donijelo je uzbuđenje navijačima diljem kontinenta. Unatoč očekivanjima da će ovo ljeto uz dodatni poticaj velikog sportskog događaja donijeti povećanu konzumaciju piva, nedavno istraživanje pokazuje suprotno, ali s njim se ne slažu domaće craft pivovare.
Istraživanje koje su proveli časopis Ja trgovac i agencija Hendal otkriva da je konzumacija piva u Hrvatskoj pala. Dok je 2021. godine 79 posto ispitanika konzumiralo pivo, ove godine taj broj iznosi 71 posto. Broj svakodnevnih konzumenata smanjen je s 10 na šest posto. Stabilan ostaje broj onih koji piju pivo nekoliko puta tjedno (26 posto), dok 20 posto ispitanika pije pivo jednom tjedno.
Najčešće mjesto za uživanje u pivu je kod kuće ili kod prijatelja i rodbine, što potvrđuje 65 posto ispitanika, što je rast od dva posto. Konzumacija piva izvan kuće (u kafićima, pivnicama, restoranima) porasla je na 22 posto. Kombinaciju domaće i vanjske konzumacije piva prakticira 13 posto ispitanika, što je pad od pet posto.
Čitaj više
Carlsberg podebljao ponudu, Britvic pristao na preuzimanje od 3,3 milijarde funti
Danski proizvođač piva nudi 13,15 funti po dionici kako bi proširio svoje prisustvo u Velikoj Britaniji i izvan tržišta piva.
08.07.2024
Analiza BBA: Regionalni pivari morat će ulagati u širenje asortimana
Globalno tržište piva jedno je od najkonsolidiranijih, a slično je stanje i u regiji.
01.07.2024
Bilance pivara dobro stoje, no Euro će ih svakako podebljati
Na prvom mjestu po prihodima je Zagrebačka pivovara.
18.06.2024
Posjetili smo jedno od najvećih postrojenja na svijetu koje krije tajnu vrhunskog piva
Boortmalt je globalno priznat opskrbljivač pivovare visokokvalitetnim sladom.
30.05.2024
Industrijsko pivo i dalje dominira sa 76 posto konzumenata, što je rast od četiri posto. S druge strane, craft pivo preferira devet posto potrošača, što je pad od dva posto. Kombinaciju industrijskog i craft piva konzumira 15 posto ispitanika.
Unatoč istraživanju koje pokazuje pad konzumacije piva u Hrvatskoj, domaće craft pivovare izvještavaju o stabilnosti i rastu u svojoj industriji. Varionica, Medvedgrad i Nova Runda, tri poznate domaće craft pivovare, za Bloomberg Adriju kažu da bilježe pozitivan trend u proizvodnji i potražnji za svojim proizvodima. Naime, iako ukupna konzumacija piva može biti u padu, interes za kvalitetnim craft pivom i dalje raste.
Počeci i inspiracija
Varionica je jedan od pionira hrvatske craft pivarske scene. Matija Mrazek, suvlasnik Varionice uz Davora Simčića, opisuje kako je ljubav prema pivu rođena tijekom studentskih dana i putovanja po Europi, gdje su otkrili raznovrsne okuse i stilove piva. Uvidjeli su koliko je ponuda piva u Hrvatskoj ograničena, što ih je potaknulo da se počnu baviti pivarstvom kao hobijem.
"Nakon par godina se taj hobi oteo kontroli i sada slavimo 10 godina pivovare koja je iz skromnih početaka izrasla u jednu od najprepoznatljivijih craft pivovara u regiji", kaže Mrazek.
Sličnu priču ima i Medvedgrad, najstarija craft pivovara u Hrvatskoj, koja ove godine slavi svoju 30. obljetnicu. "Inspiracija nam je bila ponuditi ljubiteljima piva bolje pivo, pravo, domaće, prirodno pivo napravljeno od najboljih sastojaka uz puno vještine i ljubavi", objašnjavaju iz Medvedgrada.
Nova Runda je nastala iz hobija dvojice prijatelja, Miroslava Šuvaka i Marka Filipina, koji su započeli s kućnim kuhanjem piva. Oni su uvidjeli potrebu za craft pivom na hrvatskom tržištu i odlučili se upustiti u tu avanturu.
Proizvodni proces
U Varionici, proces proizvodnje piva započinje s idejom o specifičnom stilu i karakteristikama piva koje žele stvoriti. Koristeći iskustvo stečeno kroz izradu stotina različitih šarži, odabiru sirovine i tehnike koje će im omogućiti postizanje željenog rezultata.
"Prvo izrađujemo malu testnu šaržu kako bismo ispitali kvalitetu i okus. Ako smo zadovoljni rezultatom, ispoliramo recept i krećemo u proizvodnju većih komercijalnih količina", objašnjava Mrazek.
Medvedgrad, s druge strane, ima svoje pivske klasike koji su s njima već desetljećima. Njihov proizvodni proces uključuje stalno održavanje kvalitete tih piva, kao i pažljivo, precizno i postepeno mijenjanje recepta kada to situacija zahtijeva.
"Ako postoji mogućnost da pažljivo, precizno i postepeno promijenimo recept za ta naša piva, onda to radimo zbog neke bolje sirovine ili promjene preferencija naših potrošača", kažu iz Medvedgrada.
Nova Runda također prati sličan pristup, s fokusom na kvalitetu i konzistentnost. Njihov trademark su određeni pivski stilovi po kojima su poznati, poput IPA-e, soura i pilsnera, koje neprestano dorađuju i usavršavaju.
"Nikad nismo ulazili u retail sferu poslovanja, već smo se držali osobnijeg i direktnog kontakta s kupcima, jer na taj način možemo i bolje kontrolirati kvalitetu proizvoda", smatra Šuvak.
Izazovi za craft pivovare
Craft pivovare u Hrvatskoj suočavaju se s brojnim izazovima, prvenstveno inflacijom i rastućim troškovima proizvodnje. Mrazek ističe da rast cijena rada, energenata, sirovina i materijala otežava održavanje stabilne razine cijena proizvoda.
"Trudimo se balansirati između kvalitete i pristupačnosti kako bismo zadržali povjerenje naših kupaca, no ekonomski pritisci su stalna borba koja zahtijeva inovativna rješenja i prilagodljivost", kaže Mrazek te dodaje da su jedan od najvećih izazova rastući troškovi proizvodnje. "Povećanje cijena sirovina, energenata i rada zahtijeva stalnu prilagodbu i optimizaciju procesa kako bismo zadržali konkurentnost na tržištu", tvrdi Mrazek.
Osim toga, ekskluzivni ugovori koje velike pivovare sklapaju s ugostiteljima često ograničavaju mogućnost pristupa craft pivovara određenim tržištima. "To znači da se moramo boriti za mjesto na policama i u ugostiteljskim objektima, što zahtijeva dodatne napore i resurse", dodaje Mrazek te kaže da distribucija do udaljenih mjesta, posebno na otocima, predstavlja dodatni logistički izazov. "Iako imamo veliki interes za naša piva širom zemlje, osiguravanje da ona stignu do svih kupaca u optimalnom stanju zahtijeva pažljivo planiranje i pouzdane distributivne kanale."
Medvedgrad također osjeća utjecaj inflacije, posebno nakon velike investicije u novu pivovaru.
"Kako svima, tako i nama inflacija predstavlja jako veliki izazov za male, nezavisne pivovare pokretane vremenom, idejama i energijom pojedinaca", kažu iz pivovare. Osim inflacije, Medvedgrad se suočava s problemom pomanjkanja radne snage te konkurencijom velikih, financijski jakih pivskih korporacija.
Nova Runda se posebno suočava s izazovima cash flowa i rastućih troškova. Unatoč tim izazovima, naglašava Šuvak, nastavljaju s ekspanzijom kapaciteta i usavršavanjem svojih proizvoda. "Svakih par godina imamo ekspanziju kapaciteta", dodaje.
Unatoč svim tim izazovima, Varionica, Medvedgrad i Nova Runda nastavljaju tražiti inovativna rješenja i prilike za širenje svog poslovanja, zadržavajući fokus na kvaliteti i zadovoljstvu svojih kupaca.
Proizvodni kapaciteti i razvoj
Varionica je do 2019. godine imala kapacitet od oko 10 tisuća litara mjesečno, no preseljenjem u novu pivovaru u Pisarovini, kapacitet je narastao na 40 tisuća litara mjesečno. Ta promjena omogućila im je povećanje proizvodnje, širenje asortimana i poboljšanje kvalitete piva.
Ukupni prihodi Varionice u 2023. godini tako su iznosili su 366.203 eura, što je smanjenje od 52,64 posto u odnosu na prethodnu godinu. U 2023. godini Varionica je iskazala neto gubitak od 284.824 eura.
Medvedgrad je do 2013. godine proizvodio oko tri tisuće hektolitara piva godišnje, a sav je prodajni volumen išao kroz njihove pivnice. Tada su počeli distribuirati pivo izvan svojih pivnica, a prodaja je rasla do 15 tisuća hektolitara u 2019. godini. Otvaranje nove pivovare kapaciteta 25 tisuća hektolitara omogućilo im je daljnji rast, a ove godine planiraju proizvesti oko 22 tisuće hektolitara.
Ukupni prihodi Pivovare Medvedgrad u 2023. godini iznosili su 4,02 milijuna eura, što je 7,53 posto više u odnosu na prethodnu godinu. U 2023. godini ostvarila je neto dobit od 166.952 eura, što je povećanje od 3,69 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Nova Runda je otvorila vlastiti pogon 2019. godine u Zaboku, a prva ekspanzija kapaciteta dogodila se 2022. godine. "Ove godine ide i druga ekspanzija", kaže Šuvak.
Ukupni prihodi Nove Runde u 2023. godini iznosili su 1,16 milijuna eura, što je povećanje od 14,62 posto u odnosu na prethodnu godinu. U 2023. godini poslovni subjekt ostvario je neto dobit od 99.830 eura, što je povećanje od 73,96 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Utjecaj nogometne groznice na konzumaciju
Nogometna prvenstva tradicionalno donose povećanu potrošnju piva. Varionica očekuje da će nedavno završeno nogometno prvenstvo u kombinaciji s ljetnom sezonom dodatno potaknuti prodaju.
"Nogometna prvenstva uvijek donose povećanje potrošnje piva, a lijepo vrijeme dodatno pridonosi tome", kaže Mrazek. Slično razmišljaju i u Medvedgradu, gdje je prodaja tijekom Eura povećana, posebno u njihovim pivnicama koje postaju mjesta okupljanja navijača. Nova Runda, međutim, ne očekuje da će se euforija oko nogometa odraziti na rast prodaje.
Tržište craft piva u Hrvatskoj
Mrazek procjenjuje da hrvatsko tržište craft piva ima ogroman potencijal za rast.
"Tržište craft piva u Hrvatskoj je u posljednjih deset godina značajno sazrelo. Kvaliteta i raznolikost piva su se poboljšali, a edukacija tržišta je dovela do toga da su potrošači postali znatiželjniji i obrazovaniji. Kako craft pivo trenutno čini samo jedan do dva posto tržišta, što je znatno manje od europskog prosjeka od oko osam posto, smatramo da postoji ogroman potencijal za rast i razvoj ovog sektora u nadolazećim godinama", kaže Mrazek.
Slično mišljenje dijele i predstavnici Medvedgrada, koji su ponosni na rast i razvoj hrvatskog craft pivarstva u posljednjih deset godina.
"Prije svega želimo reći 'svaka čast' svim malim pivarima koji su se odvažili krenuti u veliku avanturu otvaranjem svojih pivovara. To je zbilja težak posao u kojem nema brzih i velikih zarada, a pokretan je stručnošću i ljubavlju. S druge strane, možda je bilo za očekivati da će nakon 10 godina od kada su nam se i druge pivovare pridružile u našem putu stvaranja boljeg piva, udio craft piva biti i veći nego što je danas", kažu iz Medvedgrada, gdje dodaju da, iako je rast usporio, u Hrvatskoj ima odličnih pivovara, odličnih pivara, izbor je velik, nove pivovare se rađaju i sigurni su da je budućnost pivarstva u Hrvatskoj svijetla.
Nova Runda također ističe kvalitetu i raznolikost ponude hrvatskog tržišta.
"Hrvatsko tržište je izuzetno moćno i možemo se pohvaliti kvalitetnom ponudom različitih pivskih stilova. Smatram da imamo bolju craft ponudu od nekih većih EU-ovih zemalja i svake godine se sve više povećava kvaliteta te ponude", kaže Šuvak.
Konkurencija i diferencijacija
Suočavanje s konkurencijom predstavlja izazov za sve tri pivovare, no svaka od njih ima svoje strategije za diferencijaciju. Varionica se ističe inovacijom i eksperimentiranjem s neobičnim sastojcima poput tajlandskog bosiljka, lješnjaka, hibiskusa, čili papričica, čokolade, kave i kardamoma. "Naša želja je ponuditi jedinstvene okuse i iskustva koja privlače ljubitelje piva svih profila", kaže Mrazek.
Medvedgrad se fokusira na lagere, najpopularniji stil piva. "Tu smo majstori i s time se prvenstveno želimo baviti", kažu iz Medvedgrada.
Nova Runda se ponosi svojim specifičnim pivskim stilovima koje neprestano usavršavaju. "Teško je definirati pojam konkurencija u ovakvoj maloj specifičnoj branši, uglavnom svi radimo na edukaciji i jačanju pozicije crafta u odnosu na industrijske konfekcijske brendove", kaže Šuvak.
Budućnost i planovi za rast
Sve tri pivovare imaju ambiciozne planove za budućnost. Varionica se fokusira na domaće tržište, ali također istražuju mogućnosti izvoza. "Nedavno smo potpisali ugovor za izvoz u neke azijske zemlje i nadamo se da će pivo tamo biti dobro prihvaćeno", otkriva nam Mrazek.
"Naš plan je fokus na kvalitetu, organski rast, fokus na ljude, zaposlenike, zajednicu u kojoj živimo i probati pomoći gdje možemo", objašnjavaju iz Medvedgrada. "Što se tiče izvoza, ponovit ću jednu staru njemačku pivsku uzrečicu: 'Popni se na najviši toranj pivovare i smiješ prodavati pivo onoliko daleko do kuda s tog tornja vidiš.' Pivo ne podnosi dobro putovanje, vrijeme i visoke temperature. Najbolje je što je bliže pivovari. Tako da nam izvoz nije u fokusu", dodaju.
Nova Runda planira jačati stilsku ponudu piva, a na tržište su nedavno lansirali svoj prvi pilsner češkog tipa i dry stout. "Cilj nam je i dalje najviše graditi priču na točenom pivu koje smatramo najboljim medijem uživanja u pivu. Što se tiče izvoza, svake godine otvaramo neko novo tržište i taj proces ima organski rast, ovisno o dostupnim količinama", kaže Šuvak.
Sve u svemu, tržište craft piva u Hrvatskoj ima ogroman potencijal za rast, a ljubitelji piva mogu očekivati još mnoge uzbudljive novitete u godinama koje dolaze. Svaka od tih pivovara donosi nešto jedinstveno na tržište, stvarajući bogatiju i raznovrsniju pivsku ponudu za sve ljubitelje piva. Uvijek je zanimljivo vidjeti kako će se tržište razvijati i kako će te pivovare nastaviti oblikovati pivsku scenu u Hrvatskoj.