Grupa Vindija i tvrtka Koka predstavile su 20 milijuna eura vrijednu investiciju i projekt izgradnje najsuvremenije valionice u ovom dijelu Europe, koja bi trebala biti dovršena do sredine iduće godine.
Nova valionica prostirat će se na pet tisuća metara četvornih, imati kapacitet od 45 milijuna jednodnevnih pilića godišnje i biti opremljena pametnim senzorima koji smanjuju troškove proizvodnje, a predsjednik uprave Koke Stjepan Sabljak ističe kako će biti srce integrirane proizvodnje tvrtke.
Financirana je isključivo vlastitim sredstvima, a to malo ljuti Sabljaka koji drži da bi se investicija poput njihove – u domaću proizvodnu industriju koja diže produktivnost uz više standarde održivosti – morala moći sufinancirati uz pomoć države, odnosno Europske unije (EU). I u pravu je, naročito ako uzmemo u obzir da je proizvodnja hrane grana gospodarstva koja je proglašena strateškom.
Čitaj više
Prehrambena industrija u 2023. očekuje blagotvoran učinak eurozone i Schengena
Velike domaće prehrambene kompanije planiraju rast poslovanja, doduše nešto sporijim tempom nego u 2022.
31.12.2022
Grupa Vindija izdvajanja za plaće povećala za još 19 milijuna kuna
U upravi su svjesni kako stanje na tržištu, inflacija i energetska kriza utječu na standard građana.
05.10.2022
Zvonimir Buterin novi predsjednik NO-a Vindije
Na redovnoj Glavnoj skupštini Vindije najavljen je strateški smjer daljnjeg razvoja kompanije.
30.08.2022
On to bez dlake na jeziku redovno objašnjava i svim relevantnim političarima i institucijama, nažalost, zasad bez puno uspjeha. Općenito ga nervira inertnost države u rješavanju problema sektora u kojem je on osobno već 35 godina. Praktički sav svoj radni vijek proveo je u Vindija grupi i pravi je maher struke kojeg možete satima slušati i otkrivati tajne zanata.
Od toga kako novi brojleri na dva kila hrane dobivaju kilu na težini i za samo četiri tjedna od izlijeganja su spremni za obradu, do izazova pri odabiru genetskog materijala – od Sabljaka možete naučiti sve. Vjerujemo da bi se mogao snimiti jedan vrlo zanimljiv dokumentarac o tome kako se rješavaju ljubavni jadi koka na farmi, zašto su neki pijetlovi preentuzijastični, a neki nezainteresirani za parenje te kakvu ulogu u cijeloj priči ima jedan Kinez koji putuje po Europi i ručno pomaže u oplodnji.
No, vratimo se ozbiljnijim temama. Sabljak je bez puno ustezanja prokomentirao i najavljene velike ukrajinske investicije u peradarstvo (tvrtki Premium Chicken Company i MHP). O njima smo već detaljno pisali, a Sabljak rezolutno tvrdi da će biti štetne za domaće peradarstvo i gospodarstvo. Naglašava kako je riječ o megalomanskim projektima od kojih će se eventualno jedan realizirati. Pitamo kako misli, a on lakonski odgovara – tko prvi dobije zemljište i dozvole prodat će onom drugom.
Ne vjeruje u najave kako će većina mesa iz tih pogona ići u izvoz, smatra da se investicije kose s europskom politikom pomaganja manjim proizvođačima i pokazuje nam žalbe koje je Udruženje peradara Europe već poslalo Ursuli von der Leyen.
Naglašava kako moramo štititi domće peradarstvo i ističe kako je Koka nositelj njegovog razvoja u Hrvatskoj pa tu tvrdnju potkrijepljuje i brojkama: zapošljavaju gotovo 1600 ljudi, a godišnji prihod im je dosegao 214 milijuna eura.
"Trenutno imamo deset farmi brojleri i preko 70 kooperanata, naša tvornica stočne hrane Blagodar proizvodi 200 tisuća tona na godinu, a za proizvodnju koristi strogo kontrolirane hrvatske sirovine. Imamo i svoju veterinarsku ambulantu i laboratorij koje jamče sigurnost u svim fazama proizvodnje. To potrošačima jamči vrhunsku kvalitetu i sigurnost", istaknuo je Sabljak pa dodao su radnicima od 2022. digli plaće za 40 posto, dok su u istom razdoblju investirali oko 20 milijuna eura u unaprjeđenje poslovanja.
Vindija grupa s više od pola milijarde eura prihoda
Nenad Klepač, predsjednik uprave Vindije, pohvalio se poslovanjem grupe koju čini deset kompanija s godišnjim prihodom od 538 milijuna eura, a koliko su važni za regiju i domaće gospodarstvo u cjelini, pokazuje i podatak da zapošljavaju više od 4200 radnika.
Klepač je istaknuo kako prate moderne trendove u kojima potrošači traže zdravlje, transparentnost i ekološku održivost, a osvrnuo se i na planove.
"Želja nam je da se fokusiramo na inovacije i tržišni uspjeh jer se proizvodi verificiraju na tržištu. Zato moramo pratiti trendove, ali se i prilagoditi i lokalnim navikama i ukusima. Radit ćemo na prepoznatljivosti brenda i rastu tržišnog udjela u ključnim sektorima. Moramo imati i financijski balans i doprinositi stabilnosti i razvoju primarne poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj", naglasio je.
Istaknuo je i kako posebnu pažnju posvećuju kooperantima.
"U oscilacijama koje su se događale za vrijeme pandemije mi smo svakodnevno otkupljivali sve proizvedene količine i tako održavali proizvodnju naših kooperanata. Ima još dosta potencijala da se taj naš odnos razvije, a (...) želimo pomoći u samodostatnosti proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj", poručio je i najavio kako će se najmodernija ulaganja nastaviti i ubuduće.
Klepač: Nema prodaje
I s Klepačem smo imali priliku kratko i neformalno popričati, a prvenstveno nas je zanimala promjena vlasničke strukture Vindije. Naime, prije par tjedana su kćeri pokojnog direktora Vindije Dragutina Drka, Tamara Drk-Vojnović i Dubravka Drk-Mravlinčić, koje su imale po 42 posto vlasničkog udjela, osnovale novu tvrtku. Riječ je o Vindija grupi koja posjeduje preko 97 posto dionica varaždinske kompanije.
Pitali smo Klepača je li konsolidacija vlasništva možda priprema za prodaju tvrtke čija se tržišna vrijednost procjenjuje na oko milijardu eura. "Nema prodaje", rezolutno tvrdi pa elaborira da ne bi išli u ovakvu investiciju da namjeravaju prodati kompaniju.
Dodaje kako je riječ o obiteljskoj tvrtki s dugom tradicijom uz koju su svi posebno vezani. On sam, slično kao i Sabljak, već 34 godine radi u Vindijinom sustavu i poručuje kako je deplasirano pričati o prodaji.