Kompanije

NLB ne odustaje od Hrvatske, može li to uspjeti kupnjom Raiffeisen Banka?

Autor: Pia Bedene Kralj

24. rujan 2024, 16:02

Blaž Brodnjak priznao dioničarima da NLB ima nekoliko manjih banaka u Adria regiji na svom radaru.

Kao jedna od tih mogućnosti neslužbeno se spominje austrijski Raiffeisen Bank International (RBI).

U Adria regiji najveća podružnica Raiffeisena prema bilančnoj svoti upravo u Hrvatskoj.

NLB ne odustaje od Hrvatske, može li to uspjeti kupnjom Raiffeisen Banka?

Andrey Rudakov/Bloomberg

Pia Bedene Kralj

@BedenePia

Nakon neuspjele ponude Nove Ljubljanske banke (NLB) za preuzimanje austrijskog Addiko Banka, razmatraju se mogući ciljevi preuzimanja koji bi NLB-u mogli omogućiti ulazak na hrvatsko bankarsko tržište. Hrvatska je, naime, jedino tržište u Adria regiji koje nedostaje u portfelju NLB-a.

Na predstavljanju polugodišnjih rezultata, dioničare NLB-a zanimalo je koliko potencijalnih ciljeva preuzimanja uopće postoji u regiji. "Postoji nekoliko manjih banaka, albansko tržište bit će privlačno u idućim godinama, a velik potencijal vidimo i na tržištu lizinga", odgovorio je Blaž Brodnjak, predsjednik uprave NLB-a. Također je istaknuo da još uvijek ne znaju hoće li neka druga bankarska grupa u regiji biti spremna "zamijeniti tržište".

Jedna od opcija o kojoj se neslužbeno govori je austrijski Raiffeisen Bank International (RBI), doznali smo iz izvora bliskih NLB-u. Međutim, stručnjaci upozoravaju da je teško špekulirati o tome, s obzirom na brojne nejasnoće i nesigurnosti vezane uz tu banku.

RBI je vodeća banka na austrijskom tržištu, a prisutna je i na 12 tržišta u srednjoj i istočnoj Europi preko svojih podružnica. Nedavno su objavili da se povlače s tržišta Bjelorusije, a 2021. godine napustili su bugarsko tržište. Postavlja se pitanje: bi li se RBI mogao povući i s nekog tržišta u Adria regiji?

RBI ima podružnice u Albaniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu.

"Ne poznajem portfelj Raiffeisen Banka u regiji, ali s obzirom na poslovnu strategiju NLB-a, to bi bio logičan cilj preuzimanja ako sadašnji vlasnici razmišljaju o dezinvesticiji", komentirao je Igor Masten, profesor s Ekonomskog fakulteta u Ljubljani. Nakon neuspjelog preuzimanja Addiko Banka, procijenio je da s ulaskom OTP-a ponestaje ciljeva za preuzimanje. "Također, velike zapadne bankarske grupe poput UniCredita i Raiffeisena već su poduzele svoje korake", dodao je Masten.

Iz NLB-a su neslužbene informacije kratko komentirali: "Već smo više puta naglasili da pažljivo pratimo i kontinuirano procjenjujemo događanja u regiji jugoistočne Europe te razmatramo moguće prilike za stvaranje dodatne vrijednosti, uključujući preuzimanja i spajanja." NLB ostaje posvećen daljnjem poslovnom razvoju i realizaciji nove poslovne strategije, uključujući moguće druge prilike za preuzimanja.

NLB je u polugodišnjem izvješću procijenio sposobnost za spajanja i preuzimanja na do četiri milijarde eura aktive prilagođene riziku. To bi se ostvarilo izdavanjem AT1 obveznica i(li) promjenama smjernica za isplatu dividendi.

Sličnosti između Addiko i Raiffeisen Banka

Mihael Antolić, analitičar investicijske kuće InterCapital, koji redovito prati poslovanje NLB-a, naglašava da NLB stalno ponavlja kako u okviru nove strategije 2030. planira provesti barem dva preuzimanja. "Iako nemamo konkretne informacije o NLB-u i Raiffeisen Banku, slična je Addiku jer djeluju na sličnim tržištima, dok je Raiffeisen znatno veći, osobito u Hrvatskoj", kaže Antolić.

Zbog toga bi, prema njegovim riječima, eventualno preuzimanje bilo znatno veće, a procjenjuje se da bi za preuzimanje Addiko Banka bilo potrebno između 380 i 390 milijuna eura. "Međutim, treba naglasiti da je Addiko drugačija banka od Raiffeisena, s fokusom na mala i srednja poduzeća te manje zajmove. Ipak, ključno pitanje ostaje Hrvatska", smatra Antolić.

Razlog zašto je Addiko bio privlačna meta upravo je činjenica što bi NLB preko njega mogao neizravno ući na hrvatsko bankarsko tržište. NLB je nedavno ušao na hrvatsko tržište lizinga putem tvrtke Mobi Leasing. Sličnosti se ne zaustavljaju tu, jer Raiffeisen, poput Addika, ima sjedište u Austriji i kotira na bečkoj burzi.

Više od 60 posto vlasničkog udjela Raiffeisenovih podružnica drže regionalne jedinice, pri čemu 25 posto pripada Raiffeisenlandesbank NÖ-Wienu. Ostatak od 40 posto dionica slobodno je prenosiv. Dionice Raiffeisen Banka izgubile su više od četiri posto vrijednosti od početka godine, dok je indeks europskih banaka Stoxx 600 u tom razdoblju porastao za 20 posto.

Najveća podružnica Raiffeisena u Adria regiji je u Hrvatskoj

Raiffeisen Bank ima podružnice u Albaniji, Bjelorusiji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Češkoj, Mađarskoj, na Kosovu, u Poljskoj, Rumunjskoj, Rusiji, Srbiji, Slovačkoj i Ukrajini. U Sloveniji je prisutan samo putem poduzeća za lizing Raiffeisen Leasing.

U Adria regiji, najveća podružnica Raiffeisena po bilanci je u Hrvatskoj, gdje ona iznosi gotovo sedam milijardi eura. Ipak, po tržišnom udjelu Raiffeisen zauzima tek peto mjesto među najvećim bankama u Hrvatskoj. Raiffeisen posluje putem 62 poslovnice u 36 gradova.

Raiffeisenbank Austria (RBA) započela je s radom na hrvatskom tržištu 1994. godine i bila prva banka na hrvatskom tržištu osnovana s inozemnim kapitalom. Osim banke, Raiffeisen je prisutan i putem Raiffeisen Leasinga, Raiffeisen društva za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima te Raiffeisen mirovinskog osiguravajućeg društva.

Druga najveća podružnica Raiffeisena je u Srbiji, s bilancom od gotovo 5,7 milijardi eura. Po tržišnom udjelu u kreditnom portfelju, zauzima drugo mjesto. Za usporedbu, bilanca NLB Grupe premašuje 26,6 milijardi eura, dok bilanca samo u Sloveniji iznosi 16 milijardi eura.

Povlačenje s bjeloruskog i bugarskog tržišta

Ključno pitanje je hoće li NLB kupiti neku od Raiffeisenovih podružnica i je li Raiffeisen uopće spreman povući se s nekog od tih tržišta. Pitanje smo uputili i sjedištu austrijske banke, no iz Raiffeisena nisu željeli komentirati glasine. "Javno je poznato da se RBI želi povući s ruskog tržišta, a danas (20. rujna) smo potpisali ugovor o prodaji svoje banke u Bjelorusiji", izjavili su za Bloomberg Adriju.

Povlačenje s nekog tržišta dokazano je upravo sklapanjem dogovora o prodaji bjeloruske podružnice. RBI će prodati 88-postotni vlasnički udio u Priorbank JSC-u tvrtki Soven 1 Holding, sa sjedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a završetak transakcije očekuje se do kraja godine.

"Posao će smanjiti konsolidiranu dobit za 800 milijuna eura zbog razlike između prodajne cijene i knjigovodstvene vrijednosti, kao i zbog prerazvrstavanja prošlih tečajnih gubitaka", priopćili su iz Raiffeisena.

Prodaja je dio višegodišnjih napora Raiffeisena da napusti rusko i bjelorusko tržište nakon invazije Vladimira Putina na Ukrajinu. Sud u Kalinjingradu početkom ovog mjeseca zamrznuo je dionice njegove ruske podružnice. "Završetkom ove transakcije RBI će uspješno napustiti bjelorusko tržište i time smanjiti svoju operativnu kompleksnost u skladu sa strategijom smanjenja rizika u istočnoj Europi", objasnili su iz RBI-ja.

Također su se krajem 2021. povukli s bugarskog tržišta. Belgijski fond KBC tada je preuzeo bugarsku podružnicu RBI-ja. KBC je stekao 100-postotni udio u Raiffeisenbank (Bulgaria) EAD-u, koji uključuje bugarske bankarske poslove RBI-ja te podružnice Raiffeisen Leasing Bulgaria, Raiffeisen Asset Management (Bulgaria), Raiffeisen Insurance Broker i Raiffeisen Service. Prema izvještajima stranih medija, belgijski fond je za taj posao platio više od milijardu eura, pri čemu je kupovna cijena bila 1,64 puta veća od materijalne knjigovodstvene vrijednosti za 2022. godinu.

Vaša se pretplata nije mogla spremiti. Molimo Vas pokušajte ponovno.
Vaša pretplata bila je uspješna.
Ahilova peta: Ruska podružnica

Međutim, bečku banku muči upravo navedeni problem: upravlja najvećom stranom bankom u Rusiji, a podružnicu neuspješno pokušava prodati više od dvije godine. Početkom ovog mjeseca ruski sud zamrznuo je dionice RBI-ja u podružnici, što je dodatno otežalo napore za povlačenje s tog tržišta.

"Presuda je povezana s pravnim postupkom Rasperia Trading, tvrtke povezane s milijarderom Olegom Deripaskom, protiv građevinske tvrtke Strabag i njezinih glavnih austrijskih dioničara", naveli su iz Raiffeisena.

Za Raiffeisen je presuda posebno osjetljiva jer je njegova ruska podružnica akumulirala više od 4,58 milijardi eura zadržane dobiti. Taj iznos ne mogu poslati natrag u Austriju jer je Rusija de facto zabranila isplatu dividendi iz zemlje.

Glasnogovornik Raiffeisena rekao je za Bloomberg da sudska odluka ne utječe na sposobnost banke da upravlja svojom podružnicom, niti na ambicije da značajno smanji poslovanje u Rusiji.

Ruski sud početkom ove godine zaplijenio je imovinu europskih bankarskih divova UniCredita, Deutsche Banka i Commerzbanka. Prošlog mjeseca Europska središnja banka ponovno je upozorila RBI da mora ubrzati likvidaciju svoje ruske podružnice, koja je prošle godine činila otprilike polovicu dobiti prije oporezivanja.

Neki zajmodavci, poput francuskog Société Généralea, reagirali su brže. Francuska banka prodala je svoju rusku podružnicu nekoliko tjedana nakon invazije u veljači 2022. godine, pri čemu je pretrpjela gubitak od tri milijarde eura.

Sve vijesti iz rubrike Biznis

Biznis

sve vijesti iz rubrike Biznis

Registrirajte se da biste nastavili sa čitanjem. Registriraj se

Nastavite čitati odabirom jedne od opcija u nastavku.

BESPLATAN RAČUN

Pročitajte ovaj i još 1 članak (ne odnosi se na PREMIUM članke)

Besplatni newsletter

Registracija

Pretplata

Neograničen pristup premium sadržaju na svih 5 portala

Neograničen pristup TV i video sadržaju

Ekskluzivne priče i analize iz Businessweek Adria

Istraži ponude

Aktivirajte još 1 besplatni članak i nastavite čitati.

Otključajte sada

Iskoristili ste 1 besplatni članak.

Cijenimo vaš interes za pouzdane informacije. Aktivirajte još 1 članak besplatno i nastavite čitati.

Otključajte sada

Iskoristite ekskluzivnu ponudu danas! Čitajte neograničeno za 1 € tjedno.

Osigurajte si neograničen pristup već odmah

Nastaviti

Iskoristite ekskluzivnu ponudu danas! Čitajte neograničeno za 1 € tjedno.

Vaši suparnici to već znaju. Hoćeš li ostati u mraku?

Pridružite se sada za samo 11 € mjesečno!

Istraži ponude