Priljev kriptonovca u engleski nogomet nastavlja se, osiguravajući nova sredstva za klubove dok se pooštravaju propisi protiv sponzoriranja igara na sreću, ključnog izvora prihoda koji će uskoro nestati.
Kriptotvrtke potrošile su rekordnih gotovo 130 milijuna funti (170 milijuna dolara) na ugovore za sezonu Premier lige 2024./2025., prema sportskoj sponzorskoj agenciji SportQuake. Taj će se iznos vjerojatno povećati jer se tijekom sezone često najavljuju nova partnerstva.
Taj porast odražava oporavak tržišta nakon niza kolapsa tvrtki za digitalnu imovinu 2022. i pada vrijednosti kriptovaluta. Nakon tog negativnog publiciteta, veze s nogometom pokušaj su obnove brendova i legitimiteta, osobito među maloprodajnim kupcima koje su odbili skandali visokog profila i priče o usponu i padu.
Čitaj više
Nogomet ostaje muški sport, kompanije ne ulažu u ženske ekipe
Samo devet posto ispitanika reklo je da je nogomet sport koji je prikladan za djevojčice.
06.10.2024
TV prava pokreću nogomet, ali budućnost je na rubu zaleđa
EPL najveću prednost ostvari na vanjskim tržištima.
29.09.2024
Digitalna (r)evolucija na Euru 2024: Kako tehnologija mijenja nogomet
Od elektroničkih sustava za praćenje i performanse do umjetne inteligencije, digitalne tehnologije postale su nezaobilazne u modernom nogometu.
14.07.2024
Novi format Lige prvaka: više novca i utakmica za sve
Format najelitnijeg klupskog nogometnog natjecanja s osam grupa odlazi u povijest, a zamijenit će ga ligaški sustav s 36 timova.
08.07.2024
Za klubove Premier lige, koji se suočavaju s ograničenjima kockanja, kripto predstavlja priliku za otvaranje novog izvora prihoda. Takozvana gig-to-gig zabrana, koja sprječava reklame kladionica na televiziji tijekom utakmica, uvedena je 2019. godine. Od sredine 2026. klubovi će morati ukloniti sponzore kladionica s prednje strane svojih dresova.
Kripto sponzorstva u Premier ligi su rekordna
Kripto kompanije mogle bi ući kako se ograničenja protiv kockanja pooštravaju
"Postoji pravi pomak prema ograničavanju vidljivih sponzorstava kockarnica", rekao je Daniel McDonagh, partner u britanskoj odvjetničkoj tvrtki Charles Russell Speechlys. "Postoji poticaj za nogometne timove da počnu tražiti nove vrste sponzorstava jer je to bio prilično unosan izvor, najveća industrija koja ulaže novac u sport."
Veliki ugovori također se sklapaju diljem Europe, a kompanije se prvi put povezuju s nogometnim ligama. Nova partnerstva za 2024. uključuju kriptoburzu Kraken, koja sponzorira Tottenham Hotspur, Atlético Madrid i RB Leipzig.
Crypto.com, koji također ima prava na imenovanje Grand Prixa Formule 1 u Miamiju i arene u Los Angelesu, ranije poznate kao Staples Center, objavio je u kolovozu da će sponzorirati UEFA-inu Ligu prvaka do 2027. godine. OKX, još jedna burza, prošle je godine produžila ugovor s Manchester Cityjem, aktualnim prvakom Premier lige.
Britanski kriptopropisi promijenili su se posljednjih godina, a marketinška pravila pooštrena su 2023.
No kod sportskih ugovora fokus je na širokoj promociji brenda, poput logotipa tvrtki i znakova uz teren, plakata na stadionima te natpisa na dresovima igrača. Nezamjenjivi tokeni (NFT), digitalni kolekcionarski predmeti pohranjeni na blockchain mreži, izuzeti su iz britanskih pravila o promociji. Sponzori mogu postati "kripto i web3 partneri" klubova, nudeći natjecanja, pristup utakmicama iza kulisa i ekskluzivni sadržaj.
Prema Mattu Houseu, izvršnom direktoru Sportquakea, u prošlosti je bilo malo opreza oko poslova zbog regulatornih mjera, ali to se promijenilo i kompanije su sada "zadovoljne onim što mogu učiniti".
Brendovi poručuju agencijama: "Premier ligu koristit ćemo samo za prenošenje poruke brenda, a ne za guranje poruka izravne prodaje", dodao je.
Međutim, suradnja s kriptotvrtkama nije bez rizika. Francusku tvrtku za NFT Sorare, koja je sklopila četverogodišnji ugovor s Premier ligom za fantasy nogometnu igru 2023., regulatori optužuju za navodno pružanje nelicenciranih usluga kockanja. Tvrtka negira takve tvrdnje.
Nestabilnost i skandali koji okružuju kriptosektor također utječu na uvjete nogometnih partnerstava. Dok sponzori iz dugotrajnijih ili renomiranijih sektora mogu plaćati ugovore tijekom vremena, novi sudionici, osobito oni iz kriptosektora, često moraju platiti unaprijed, prema odvjetnicima Charles Russella.
Ugovori također mogu sadržavati standardne klauzule o značajnoj povredi ugleda, koje dopuštaju klubovima da raskinu ugovor ako se reputacija tvrtke značajno pogorša.
Za dodatnu zaštitu, nositelji prava mogu zatražiti akreditiv ili jamstvo od banke ili matične tvrtke kako bi osigurali posao.
Prvoligaški klubovi još uvijek nisu u potpunosti odustali od industrije igara na sreću. Bournemouth, Crystal Palace i Aston Villa su među momčadima koje će ove godine potpisati nove ugovore o sponzorstvu dresova s kockarskim tvrtkama, unatoč nadolazećoj zabrani.
No kako se to premijerno mjesto oslobađa, kriptotvrtke mogle bi biti spremne nadograditi svoje postojeće ugovore. Njihovo se sponzorstvo postupno uvodi u nogometne lige. Povijesno gledano, blockchain tvrtke radije su ulagale u veće ugovore u sportovima poput Formule 1, gdje je potencijal za privlačenje bogatih pojedinaca mnogo veći.
No nakon dvije godine turbulencija u industriji i dok tvrtke traže načine za promoviranje svojih brendova, niže cijene u nogometu postaju sve privlačnije.
Arkham Intelligence, tvrtka za analizu podataka na blockchainu, potpisala je u srpnju ugovor na dvije sezone s turskim timom Galatasaray. Potrošit će 1,8 milijuna eura (dva milijuna dolara) po sezoni na ugovor, stječući pravo stavljanja svog loga na rukave dresova.
To je "jeftin i učinkovit način" testiranja tržišta, rekao je izvršni direktor Arkhama Miguel Morel. Ako se isplati, tada bi Arkham razmotrio ulaganje više novca za premijsku poziciju.
"Kada pokušavate ući na tržište, nogomet nudi zaista veliku vrijednost u smislu broja ljudi koji su izuzetno zainteresirani za sport u usporedbi s količinom novca", rekao je Morel.