Predsjednica kompanije Tesla Robyn Denholm branila je fokus američkog proizvođača električnih automobila na Kinu i planove da se tamo nastavi širiti, rekavši kako će postizanje cilja proizvodnje 20 milijuna vozila godišnje do 2030. godine zahtijevati proizvodne kapacitete na svim kontinentima.
"Gradimo tvornice širom sveta", rekla je Denholm nakon obraćanja nacionalnom novinarskom klubu u Canberri u srijedu. "Smatramo kako, s obzirom na to da se svijet okreće električnim vozilima i litij-ionskim baterijama, moramo biti na svim glavnim tržištima širom svijeta."
Tesla je nedavno otvorila tvornice u Berlinu i Teksasu, uz već postojeće u Šangaju i Kaliforniji. Operacije proizvođača električnih vozila u Kini ponovo su u punom zamahu nakon nadogradnje proizvodne linije i nakon što je okončan lockdown tog grada zbog virusa SARS-CoV-2 ranije ove godine koji je usporio proizvodnju. Tesla je u kolovozu isporučila 76.965 vozila kineske proizvodnje, što je malo manje od rekordnih 78.906 u lipnju.
Čitaj više
Musk: Twitterov dogovor sa zviždačem razlog je za raskid ugovora
Twitter uzvraća da je Muskova zabrinutost botovima izgovor za izlazak iz posla.
11.09.2022
Twitter platio zviždaču za šutnju sedam miljuna dolara
Isplata je usputno spomenuta na ročištu 6. rujna u tužbi između Twittera i Muska.
09.09.2022
Musk cijene Teslinih autonomnih vozila diže za 3.000 dolara
S novim cijenama Tesla kreće 5. rujna, trenutna cijena dostupna do tog datuma.
22.08.2022
"Proizvodnja vozila na kontinentima je važna jer, opet, kada dugoročno postavljate opskrbni lanac, želite da automobili prijeđu najmanji mogući broj kilometara prije nego što ih netko stvarno dobije. To uključuje otpremu i pomorski transport jer svi ti procesi doprinose emisiji CO₂", rekla je Denholm.
Tesla je postavila cilj proizvodnje 20 milijuna električnih automobila godišnje do 2030. godine, dok je 2021. ta kompanija proizvela nešto manje od milijun vozila. Samo nadogradnja u Šangaju udvostručila je godišnji kapacitet tvornice na oko milijun jedinica.
"Tržišta diljem svijeta zaista su važna i zato je važno imati proizvodne kapacitete na svakom kontinentu", rekla je Denholm, na pitanje je li je zabrinuta zbog toga što se Tesla našla u središtu strateškog nadmetanja između SAD-a i Kine.
Tesla je u Kinu 2018. godine ušla na crvenom tepihu – dobila je porezne olakšice, jeftine kredite, dozvolu za potpuno vlasništvo svoje tamošnje operacije i pomoć u izgradnji gigatvornice u Šangaju vrtoglavom brzinom. To je Tesli pomoglo Kinu pretvoriti u svoje najvažnije tržište izvan SAD-a.
Međutim, odnosi su donekle zahladili u posljednje vrijeme, nakon niza ozbiljnih sigurnosnih incidenata, prosvjeda nezadovoljnih kupaca, kontrole regulatora i zabrinutosti da bi se kamere ugrađene u njihove automobile mogle koristiti za špijuniranje.
Američki div električnih vozila potrudio se da tvornica u Šangaju nastavi radi tijekom dvomjesečne blokade grada, što je uključivalo spavanje radnika na radnom mjestu – spavali su u tvornici i radili u sjenama od po 12 sati, šest dana tjedno.