Njemačka bi ponovno mogla postati „bolesnik Europe“ kao što je to bio slučaj prije dva desetljeća kada je politika koja daje poticaj gospodarstvu zapala u probleme.
Godinama je njemačko gospodarstvo radilo na povećanju izvoza u Kinu i gradilo energetske veze s Rusijom, a sada se najveća europska ekonomija našla suočena s nezgodnom kombinacijom rizika budući da je oslanjanje na proizvodnju čini ranjivijom od drugih europskih gospodarstava uslijed energetske krize i trgovinskih poremećaja.
Rizik uključuje gospodarski pad i još veće cijene.
"Njemačka je u katastrofalnoj ekonomskoj situaciji. Zabrinutost je opravdana", rekla je analitičarka Aline Schuiling iz banke ABN Amro.
Ona smatra kako će njemačko gospodarstvo kontrahirati u drugom tromjesečju. No dok još neki analitičari dijele njezino mišljenje, Bloombergov koncenzus još uvijek prognozira rast od 0,4 posto.
Europska komisija očekuje kako će ove godine jedino estonsko gospodarstvo rasti sporije od njemačkoga, dok bi inflacija u obje zemlje mogla biti viša od prosjeka u eurozoni.
Osim problema u proizvodnji zbog manjka materijala i opreme, nadolazeće ljeto bi iz Njemačke moglo odnijeti dosta novaca budući da su mnogi nakon dvije godine pandemije željni ljetovanja na Mediteranu. Domaće destinacije uključuju tek 37 posto svih odredišta u koje su Nijemci u 2021. godini putovali na dulje od pet dana.
Njemački problemi proizlaze iz politika koje su, ignorirajući geopolitičke rizike, nastojale pojačati proizvodnju oslanjajući se na jeftinu energiju iz Rusije i jačanje poslovanja s Kinom. To je bilo u fokusu oboje bivših kancelara, Angele Merkel i Gerharda Schrödera.
"To je Njemačku učinilo najboljom europskom ekonomijom, no sada treba platiti cijenu", rekao je prošlog tjedna u Davosu milijarder i investitor George Soros.
Kancelar Olaf Scholz na istom je skupu napomenuo kako su "neki u prošlosti bili malo nesmotreni", pa sada Njemačka mora diverzificirati energetske izvore i izvozna tržišta.
"Mnoge se tvrtke s tim suočavaju. One su često zaboravile ono što se uči na početku školovanja za biznis, da se sva jaja ne stavljaju u istu košaru", izjavio je Scholz.
Ipak, unatoč tmurnim oblacima, ima i nekih pozitivnih signala. Popuštanje protupandemijskih restrikcija u Pekingu i Šangaju moglo bi povećati potražnju za njemačkom robom i ukloniti neke od zastoja u dobavnim kanalima.
Proizvođači vozila, kao što je Daimler Truck Holding, očekuju kako bi nedostatak poluvodiča mogao postati manji problem već u drugom kvartalu ove godine, a posebice u drugoj polovici godine.
Ovoga je tjedna Scholz rekao kako će njegova vlada održati razgovore s poslodavcima i sindikatima izvan uobičajenih pregovara o plaćama kao dio općega nacionalnog napora u borbi protiv inflacije.
"Želimo zajedničku akciju protiv rasta cijena", rekao je tom prigodom obraćajući se zastupnicima u Bundestagu.