Europska komisija (EK) nudi Njemačkoj izjavu u kojoj bi pojasnila moguću ulogu takozvanih sintetičkih goriva ili elektrogoriva (e-goriva) nakon što bi od 2035. bila zabranjena proizvodnja automobila s unutarnjim sagorijevanjem.
Na taj način se želi okončati spor koji je zaustavio tu odluku ovoga mjeseca.
Zasad EK nije rekla koji bi bio rok u kojemu bi ponudila takvu izjavu niti je jasno hoće li to biti dovoljno za ukus njemačkog ministra transporta Volkera Wissinga koji pripada liberalnom dijelu vladajuće koalicije.
Čitaj više
EU pregovara s Njemačkom oko roka za ukidanje motora s unutarnjim izgaranjem
Berlin želi alternativu potpunoj zabrani motora s unutarnjim sagorijevanjem.
06.03.2023
EK želi prevladati prigovore Berlina i Rima oko plana za vozila s unutarnjim sagorijevanjem
U Njemačkoj automobilska industrija zahvaća pet posto, a u Italiji 8,5 posto ekonomije.
02.03.2023
Europski parlament podržao prelazak na električna vozila
Dogovor u EU je zapravo početak drastične preobrazbe automobilske industrije u Europi.
14.02.2023
Moguće je da ta nova pravila za vozila neće ni doći više na dnevni red prije izbora za Europski parlament iduće godine.
Sadašnji je saziv parlamenta to već odobrio, a smatralo se da je glasovanje zemalja članica Europske unije (EU) kao zadnji korak tek formalnost prije no što se Njemačka iznenada usprotivila zbog veličine svoje automobilske industrije. Ona je s prihodom od 411 milijardi eura najjači segment ekonomije.
Dekarbonizacija transporta jedna je od glavnih poluga kojom EU želi postići klimatsku neutralnost do 2050.
Ideja izjave EK-a je da se potvrdi da će i nakon zabrane novih vozila s unutarnjim sagorijevanjem određena vozila koja koriste e-gorivo moći prometovati.
E-goriva su molekularno identična s tradicionalnim gorivima, pa bi bila potrebna dodatna tehnologija ili aditivi kako bi se osiguralo da nova vozila ne mogu koristiti goriva koja bi bila zabranjena.
Ministri transporta zemalja koje se protive strogim pravilima u automobilskoj industriji, poput Češke i Italije, sastat će se u ponedjeljak u Strasbourgu kako bi se razgovaralo o toj temi. Njemačka će također sudjelovati.
Zagovornici e-goriva tvrde da je riječ zapravo obnovljivoj električnoj energiji koja je pretvorena u tekuće gorivo korištenjem ugljičnog dioksida iz atmosfere. Kritičari pak ističu da bi to bilo rasipanje obnovljive energije koju bi trebalo sačuvati za teže zadaće dekarbonizacije, a neki smatraju i da bi moglo doći do regulatornih nejasnoća.