Bilanca robne razmjene EU-a prošle godine ostvarila je deficit od 432 milijarde eura, dosegnuvši najnižu razinu od početka vremenskog niza 2002. godine.
Deficit je bio uzrokovan velikim porastom vrijednosti uvoza energije koji je započeo krajem 2021. i nastavio se kroz veći dio prošle godine, objavio je Eurostat u priopćenju.
Dodali su kako je rast deficita također potaknut inflacijom te kako su rast uvoza i izvoza izvan EU-a od 41, odnosno 18 posto ujedno i najviše međugodišnje stope rasta zabilježene u posljednjih deset godina.
Čitaj više
Gospodarsko raspoloženje u ožujku blago palo u EU-u
Europska komisija objavila je nove indikatore gospodarskog raspoloženja i očekivanja u zapošljavanju.
30.03.2023
Inflacija u eurozoni u ožujku usporila na 6,9 posto
Na mjesečnoj razini stopa inflacije u ožujku procijenjena je na 0,9 posto.
31.03.2023
Nezaposlenost u veljači blago pala u EU-u i eurozoni
Stopa nezaposlenosti u veljači u eurozoni iznosila je 6,6 posto, a u Europskoj uniji šest posto.
31.03.2023
Godišnja Inflacija u eurozoni u veljači blago pala na 8,5 posto
Na mjesečnoj razini stopa inflacije u veljači iznosila je 0,8 posto i u eurozoni i u cijeloj EU.
17.03.2023
Podaci Eurostata pokazali su i kako unutarnje tržište EU-a zauzima središnje mjesto u robnoj razmjeni zemalja EU-a, iako je udio tokova unutar i izvan EU-a u ukupnoj robnoj trgovini znatno varirao zbog povijesnih veza i zemljopisnog položaja zemalja.
Među članicama EU-a, najveći udio uvoza unutar EU-a imao je Luksemburg, s 90 posto ukupnog uvoza, dok najveći udio izvoza unutar EU-a imala Češka, s 82 posto ukupnog izvoza. S druge strane, najmanji udio uvoza unutar EU-a zabilježen je u Irskoj, s 35 posto njena ukupnog uvoza, uglavnom zato što je njen primarni trgovinski partner Ujedinjeno Kraljevstvo.
Najmanji udio izvoza unutar EU-a imao je Cipar, s 26 posto njegova ukupnog izvoza. Nizozemska je uvezla veliki udio robe iz zemalja izvan EU-a, iako je samo 39 posto njezina uvoza bilo unutar EU-a, a 71 posto njezina izvoza bilo je s EU-ovim članicama.