Njemački kancelar Olaf Scholz pozvao je Europsku uniju na smanjenje ovisnosti o Kini, optuživši vladu u Pekingu da se sve više ponaša kao rival i konkurent, a ne kao partner.
U razgovoru sa zakonodavcima EU-a u Straßburgu povodom Dana Europe, Scholz je iznio svoju viziju reformiranog i proširenog bloka koji u pitanjima Kine mora biti jednoglasan ako želi igrati vodeću globalnu ulogu.
''Tri riječi na odgovarajući način opisuju naš odnos s Kinom, a to su 'partner, konkurent i sustavni suparnik' jer su se nesumnjivo kinesko rivalstvo i nadmetanje povećali", rekao je Scholz. "EU je svjestan tog razvoja i reagira u skladu s tim."
Čitaj više
Najveći pad industrijskih narudžbi u Njemačkoj od travnja 2020.
U ožujku je potražnja u industriji pala 10,7 posto, analitičari procijenili pad od 2,3 posto.
05.05.2023
Radnici u Njemačkoj primaju 1.370 eura mirovine
Prosječna mirovina za one koji su uplaćivali 40 godina na zapadu zemlje iznosi 1.423, a na istoku 1.255 eura.
09.05.2023
Njemačke poslovne prognoze već šesti mjesec neočekivano rastu
Gospodarstvo se postupno oporavlja od energetskog šoka.
24.04.2023
Scholz je rekao kako se s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen slaže u vezi s tim da 27-članom bloku trenutačni cilj ne bi trebao biti udaljavanje od Kine, već "pametno smanjenje rizika".
EU bi trebao kontaktirati zemlje takozvanog Globalnog juga i ponuditi nova partnerstva i trgovinske sporazume koji stvaraju radna mjesta i bogatstvo na terenu u Africi, Aziji i Južnoj Americi, dodao je. To bi također moglo doprinijeti smanjenju ekonomske ovisnosti o Kini, istaknuo je Scholz.
Kina je najvažniji trgovinski partner Njemačke, a prekid ukorijenjenih poslovnih odnosa naškodio bi najvećoj europskoj ekonomiji.
U međuvremenu, tenzije s Pekingom rastu zbog sve agresivnijeg stava Kine prema Tajvanu. Napad Rusije na Ukrajinu pokazao je da se Njemačka previše oslanja na ruska fosilna goriva, a Scholz i njegova vlada žele izbjeći sličnu grešku s Kinom u područjima poput tehnologije i sirovina.
Europska služba za vanjske poslove (EEAS) radi na novoj strategiji odnosa bloka prema Kini, o kojoj će države članice raspravljati.
Ponavljajući glavne točke iz govora u Pragu u kolovozu prošle godine, Scholz je pozvao na reorganizaciju procesa donošenja odluka u EU-u i ponovio prijedlog da se većinsko glasovanje koristi za donošenje odluka u vanjskopolitičkim i poreznim pitanjima, umjesto trenutnog zahtijevanja jednoglasnosti.
EU mora održati svoja obećanja o proširenju, posebno kada su u pitanju zemlje zapadnog Balkana koje su oko dva desetljeća čekale pridružiti mu se, dodao je.