Zahuktava se priča oko radne nedjelje. Ponedjeljak, 7. studenog zadnji je dan javnog savjetovanja u kojem Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja prikuplja mišljenja i prijedloge oko izmjena i dopuna Zakona o trgovini. Prema prijedlogu trgovine bi bile zatvorene nedjeljom i blagdanima, a trgovci bi mogli izabrati 16 nedjelja tijekom kojih bi radili.
Za Ceh trgovine Hrvatske obrtničke komore nema dvojbe – odluku o radu nedjeljom trebaju donositi poslodavci, a ne država. Ukidanje rada trgovina nedjeljom, smatraju, zasigurno će se negativno odraziti na prihode dijela trgovaca, pogotovo onih na priobalnom, ali i nekim kontinentalnim područjima koji su usko povezani s turizmom, kao što je vjerski, toplički i slično.
I ne samo to, napominju u HOK-u, limitiranjem na 16 radnih nedjelja limitirat će se turistička sezona samo na ljetne mjesece.
Gdje su veliki igrači?
Pevex nije gubio ni časa, odmah su poslali obavijest medijima kako od 1. studenoga 2022. godine 11 prodajnih centara neće raditi nedjeljom.
Međutim, veliki igrači nisu imali i velike riječi o ovoj promjeni. Pitali smo ih koliko prometa ostvaruju nedjeljom te koliko će im zabrana rada nedjeljom financijski teško pasti, no odgovore nismo dobili. Konzum, Kaufland i Lidl tek šturo poručuju da će poštovati zakon.
A o konkretnim financijskim učincima će, poručuju iz dm-a, moći govoriti tek nakon što Zakon neko vrijeme bude u primjeni.
Prionula je zato računanju, još prošle godine, Udruga trgovine i logistike. "Prošle godine smo napravili analizu koliki bi bio pad prometa u neprehrambenoj industriji ako su vrata trgovina nedjeljom zatvorena. Brojke su pokazale pad od 20 do 25 posto, a ove godine, zbog inflacije, pad biti još i veći" komentirao je za Bloomberg Adriju predsjednik Udruge trgovine i logistike i partner u tvrtki Redserve Denis Čupić.
Prave efekte neradnih nedjelja ćemo tek osjetiti sljedeće jeseni, a to će se dogoditi u trenutku kad ćemo biti u dubokoj recesiji, smatra Čupić.
"Gospodarski partizani i ustaše"
"Cijela priča je potpuno promašenog i pogrešnog fokusa. Ovo je regulacija rada trgovine koja na vrlo jasan i eklatantan način diskriminira i stavlja u oslabljeni tržišni položaj jednu branšu nasuprot svih drugih koje također rade nedjeljom", rekao je Čupić. Rečenica je to koju godinama ponavlja.
Ovo je isti prijedlog zakona, objašnjava Čupić, kojeg je Vlada prošle godine povukla uz obrazloženje da je prijedlog zakona loše sastavljen i da u njemu ima previše iznimaka. I baš da će zbog tih iznimaka biti podložan padu na Ustavnom sudu. Tada su rekli da će pripremiti novi prijedlog zakona koji će uvažiti odluke Ustavnog suda. I godinu dana kasnije, evo nam opet istog zakona.
"Dobili smo gospodarske partizane i ustaše", ljuti se naš sugovornik. Umjesto da se govori o stvarnim problemima, kaže, poput onog da najvećeg sektorskog poslodavca sljedeće godinu čekaju veliki izazovi neviđeni još od vremena Domovinskog rata, mi opet pričamo o zabrani rada nedjeljom.
Uređenje rada pada u drugi plan. A baš to je, smatra Čupić, od iznimne važnosti za hrvatskog radnika. "Rad nedjeljom se plaća više, stoji u Zakonu o radu. Ne piše koliko je to više." Zato poslodavci imaju materijala za pohvale.
"Prema kolektivnom ugovoru naše kompanije, rad nedjeljom je dodatno plaćen, a nedavno smo iznos te naknade povećali s 40 posto na 50 posto u odnosu na iznos redovnog rada" potvrdili su Bloomberg Adriji njegove navode i iz Konzuma.
Trgovina je najpodatnija da se po njoj šutira, ogorčen je Čupić.
Tjeranje radne snage
Na pitanje hoće li neradna nedjelja pomoći poslodavcima koji ionako muku muče s pronalaskom radne snage. I dobila rezolutni – neće!
"Nitko tko je trenutno u trgovini sigurno neće otići raditi u neki ugostiteljski objekt, tamo je stresnije", smatra Čupić. I objašnjava kako su neki trgovci imali problem s pronalaskom radne snage, no razloge za to Čupić vidi u premalim plaćama i lošim radničkim pravima. "Imate veliki broj zaposlenika, mahom žena, koje su vrlo zadovoljne tim poslom jer su jako dobro plaćene i imaju nedjelju plaćenu sto i više posto".
Smatra kako će ovaj potez dovesti i do njihovog nezadovoljstva. Koja je alternativa za njih? Vrlo vjerojatno odlazak na neka druga tržišta, smatra Čupić.
Obitelj nasuprot zarade
Teško da si se s njim složili sindikati, koji pozdravljaju najavljene izmjene zakona.
"Slobodna nedjelja izuzetno je važna za kvalitetu privatnog i obiteljskog života. Zamjenski dan odmora tijekom tjedna, na dan kad ostali članovi obitelji vjerojatno provode na poslu, u školi ili u vrtiću, pa čak ni povećana naknada za rad nedjeljom, ne mogu u tom smislu nadomjestiti slobodnu nedjelju", mišljenja su u Savezu samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).
"Ustav štiti obitelj i djecu, pa tako ustavna vrednota slobode tržišnog poslovanja ne može biti iznad navedenih ustavnih vrednota", rezolutni su u Sindikatu trgovine Hrvatske.
SSSH smatra kako društvene koristi ograničenja rada trgovina nedjeljom opravdavaju ovakav prijedlog i nadmašuju sve eventualne ekonomske troškove, koji su ionako upitni.
Stoga ne iznenađuje što jedinstvenog stava nema niti će ga ikada biti. No svi se slažu kako je potrebna veća briga za radnike i da se rad nedjeljom mora adekvatno platiti.