Hrvatska se priprema na emitiranje nove obveznice denominirane u eurima na domaćem tržištu. Izdanje će imati dvije tranše, ročnosti četiri i deset godina, potvrdili su u Ministarstvu financija za Bloomberg Adriju, no dodatni detalji o željenim i ciljanim prinosima nisu poznati. Knjiga upisa za navedene Obveznice bit će otvorena u utorak, od 9 sati.
Naime, država namjerava refinancirati obveznicu koja dospijeva 22. srpnja. Riječ je o vrijednosnici izdanoj 2011. godine u iznosu od milijardu eura. Ranije se nagađalo kako bi se moglo emitirati milijardu eura duga, no nije se isključivalo da iznos bude i viši. Pojedini analitičari komentirali su kako bi se država u sadašnjoj situaciji mogla odlučiti da sa strane staviti malo dodatne gotovine kako bi se izbjegli dodatni neposredni pritisci na proračun.
Ovo će biti treće takvo zaduživanje ove godine. Početkom veljače je država emitirala osmogodišnju obveznicu od milijardu eura, također na domaćem tržištu. Tom su obveznicom refinancirana dva starija izdanja: jedno od pola milijarde eura iz 2019. te jedno od tri milijarde kuna iz 2017. godine. U drugoj je polovici travnja na inozemnom tržištu emitirana euroobveznica od 1,25 milijardi eura kojom je refinancirano zaduženje za isti iznos iz 2014. čije je dospijeće bilo krajem svibnja.
Čitaj više
Hrvatska se prebrzo oporavila, pa će dobiti manje europskog novca
Prema novom ključu, u obzir je uzeta razlika između procjene rasta BDP-a u jesenskoj ekonomskoj prognozi za 2020. godinu.
02.07.2022
Bankari srezali očekivanu stopu rasta za ovu godinu
Razlog su visoka inflacija i rat u Ukrajini.
05.07.2022
Video: Marić - Hrvatska stoji bolje nego ikad, nema dobrog trenutka za ovakvu odluku
Ministar financija na odlasku je nakon sjednice Vlade održao tiskovnu konferenciju. Tom je prilikom nahvalio svojeg nasljednika Marka Primorca.
07.07.2022
Karakteristično za novija izdanja je rast cijene duga. Dok je, primjerice, trogodišnja obveznica iz 2019. imala kuponsku kamatnu stopu od samo pola posto, ona koja ju je zamijenila u veljači nosi kupon od 1,25 posto – iako u vidu treba imati kako novo izdanje ima pet godina dulju ročnost. Još bolju sliku koliko su se uvjeti u posljednjih nekoliko mjeseci promijenili daje lanjsko izdanje od devet milijardi kuna na rok od sedam godina koje je također nosilo vrlo atraktivnu kamatnu stopu od samo pola postotka.
U jednom od aranžera novog izdanja, Erste & Steiermärkische banci, za Bloomberg Adriju su komentirali kako ostavka ministra Zdravka Marića "ne bi trebala imati negativnog utjecaja na relevantne parametre izdanja" te da će prinosi prvenstveno ovisiti o makroekonomskim i općim tržišnim kretanjima. U prilog tome spomenuli su da na sekundarnom obvezničkom tržištu jutro nakon što je vijest o odlasku ministra Marića izašla u javnost nije bilo značajnijih promjena cijena naših obveznica. Za zajedničke vodeće agente izdanja novog izdanja izabrani su Erste&Steiermärkische Bank, OTP banka, Privredna banka Zagreb, Raiffeisenbank Austria i Zagrebačka banka. Ostale domaće banke agenti i aranžeri izdanja nisu komentirali situaciju.
U Ministarstvu financija također tvrde kako najavljeni odlazak ministra Marića neće imati utjecaja na proces, niti uvjete pod kojima će obveznica biti emitirana. Tamo tvrde i da Marićev odlazak neće izazvati nikakve probleme s očekivanim pristupanjem eurozoni.
Prema podacima s tržišta, prinos na četverogodišnje dospijeće krajem prošlog tjedna kretao se oko 2,3 posto. Na desetgodišnje dospijeće išao je prema četiri posto. U oba su slučaja to vrlo čvrste indikacije na kojim razinama bi nominalna cijena novih izdanja trebala završiti. U prilog tome da nije za očekivati neke značajne pritiske na poskupljenje financiranja idu i činjenice što je financijski sustav i dalje karakteriziran obiljem likvidnosti, a banke sigurno ne mogu računati sa snažnom potražnjom kredita privatnog sektora u svjetlu slabljenja gospodarske aktivnosti.
Nakon ovog izdanja, ako ne bude nepredviđenih situacija, Hrvatska će imati malo vremena za predah na tržištu dugoročnog duga, ali i za gungulu koja dolazi s uvođenjem eura. Iduća na naplatu stiže obveznica od 1,5 milijardi dolara tek početkom travnja 2023. godine, a nakon nje izdanje od 11,3 milijardi kuna krajem studenog.