Ekonomsko raspoloženje u Njemačkoj nastavilo se i u kolovozu mrgoditi. Na krilima rastuće inflacije i straha od recesije palo je treći mjesec za redom i dosegnulo najnižu razinu u posljednje dvije godine, objavio je u četvrtak njemački institut Ifo.
Ifov indeks poslovne klime u kolovozu je pao za 0,2 boda u odnosu na srpanj, na 88,5 bodova, najnižu razinu od lipnja 2020. godine, piše Hina.
U zemlji koja je najviše pogođena energetskom krizom, industrijska proizvodnja počela je u srpnju usporavati, a taj se trend nastavio i u kolovozu, izjavili su iz S&P Globala.
Čitaj više
PMI indeks upućuje na sve izgledniju recesiju u eurozoni
Gospodarstva se pripremaju i za daljnji rast kamatnih stopa.
23.08.2022
Cijene električne energije u Europi i dalje rastu
Nezgodna je okolnost što se zbog očekivane smanjene snage vjetra prognozira pad proizvodnje iz vjetroelektrana.
23.08.2022
Njemačka prednost daje vlakovima s ugljenom, očekuje se kaos
Prioritet uobičajeno imaju putnički vlakovi u Njemačkoj i tome su redovi vožnje prilagođeni.
22.08.2022
"Raspoloženje je u njemačkom gospodarstvu loše", zaključio je predsjednik Ifa Clemens Fuest, istaknuvši visoku razinu neizvjesnosti među kompanijama.
Pad njemačkog gospodarstva očekuje se u trećem tromjesečju, dodao je Fuest.
Predviđa se da će taj pad zbog slabe osobne potrošnje biti oko 0,5 posto, rekao je viši analitičari instituta Timo Wollmershäuser za Bloomberg TV.
Indeks Ifa ukazuje na najveći pad u maloprodaji. "To je naravno povezano s visokom stopom inflacije u Njemačkoj koja utječe na kupovnu moć kućanstava", dodao je.
U drugom tromjesečju aktivnost je neznatno porasla, za 0,1 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, izvijestio je u četvrtak statistički ured, čije su dosadašnje procjene pokazivale stagnaciju.
U prvom je kvartalu najveće europsko gospodarstvo poraslo 0,8 posto.
"Unatoč teškim ekonomskim prilikama u svijetu, njemačko gospodarstvo u prva dva kvartala 2022. nije pokleknulo", rekao je predsjednik njemačkog statističkog ureda Georg Thiel.
Oslonac mu je u prvom redu bila osobna i državna potrošnja, koja je porasla 0,8, odnosno 2,3 posto u odnosu na početak godine.
"Unatoč snažnom rastu cijena i energetskoj krizi, potrošačice i potrošači iskoristili su ukidanje gotovo svih korona ograničenja u drugom tromjesečju i ponovo više putovali i izlazili", ističe Destatis u izvješću.
Porasla je i razmjena s inozemstvom, pa je tako izvoz uvećan blagih 0,3 posto, unatoč osjetno smanjenim isporukama u Rusiju u uvjetima ruske invazije na Ukrajinu i poremećajima u nabavnim lancima. Uvoz je pak porastao 1,6 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca.
Na godišnjoj je razini gospodarstvo u razdoblju od travnja do lipnja poraslo 1,7 posto, prema sezonski i kalendarski prilagođenim podacima. U prvom tromjesečju uvećano je 3,6 posto.