Ulagači inflaciju (67 posto) i makroekonomsku nepostojanost (62 posto) smatraju najvećim prijetnjama s kojima će se biznis suočiti u idućoj godini, a gotovo polovica (44 posto) ih vjeruje kako bi rješavanje klimatskih promjena trebalo biti među pet glavnih prioriteta poslovanja, pokazalo je PwC-ovo izvješće 2022 Global Investor Survey.
Gledajući desetogodišnje razdoblje, energetska tranzicija (50 posto) gotovo je izjednačena s promjenom tehnologije (53 posto) kao trendom koji će najvjerojatnije imati veliki ili vrlo veliki utjecaj na profitabilnost.
Briga za klimatske promjene u suprotnosti je s lošijim rezultatima po pitanju društvenih pitanja ESG-a, kao što su zaštita zdravlja i sigurnosti radnika (27 posto) te poboljšanje raznolikosti i uključenosti radne snage (25 posto).
Vojni arsenal (zrakoplovi, tenkovi i brodovi) korišten u ratu strojevi su koji troše velike količine dizela.
23.10.2022
Autor: Teo Zorić
Prema istraživanju PwC-a, investitorima su glavni poslovni prioritet inovacije (83 posto) i maksimiziranje profitabilnosti (69 posto).
Upravo su profitabilnost (64 posto), odnosno zaštita ulaganja (68 posto) među glavnim razlozima fokusiranja ulagača na ESG, a na to ih tjeraju i zahtjevi njihovih klijenata (82 posto).
Zanimljivo je kako investitori nemaju previše povjerenja u korporativno izvješća o održivosti. Dapače, tri četvrtine (78 posto) ih je izjavilo kako su "nepotkrijepljene tvrdnje" umjereno, do velike ili vrlo velike mjere prisutne, što raste na 87 posto ako uključimo i one koji su rekli da su prisutne do određene mjere. Samo dva posto ih smatra da korporativno izvješćivanje ne sadrži nepotkrijepljene tvrdnje o učinkovitosti aktivnosti povezanih s održivosti poslovanja.
U PwC-u se nadaju kako će stupanje na snagu Direktive o korporativnom izvješćivanju o održivosti u 2024. pridonijeti ublažavanju ovih problema, ali dotad će ulagači i ostali zainteresirani dionici morati izravno pristupati kompanijama kako bi pribavili podatke za donošenje informiranih ulagačkih odluka.
Gotovo 80 posto ulagača sumnja u greenwashing
"Kada nam gotovo osam od deset ulagača kaže da sumnjaju na greenwashing u korporativnom izvješćivanju o održivosti, poduzeća i regulatori bi na to trebali obratiti pažnju. Nedostatak povjerenja zabrinjava jer informacije o održivosti postaju sve važnije za odluke ulagača i drugih dionika. Postoji potreba da poduzeća poboljšaju svoje podatke, sustave i upravljanje, a regulatori nastave ići prema globalno usklađenim i međusobno primjenjivim standardima izvješćivanja i osiguranja kvalitete", istaknula je Nadja Picard, PwC-ova globalna voditeljica za izvješćivanja iz PwC-a Njemačke.
Ulagači, njih 66 posto, misle da bi poduzeća trebala objaviti novčanu vrijednost "učinaka koje njihovo poslovanje ili druge aktivnosti imaju na okoliš ili društvo" jer bi to poduzećima pomoglo shvatiti puni ekonomski učinak svojih poslovnih odluka, a samo 13 posto ispitanih se s tim ne slaže. Usto, gotovo tri četvrtine (73 posto) ulagača želi da tvrtke objave troškove ispunjavanja postavljenih obveza održivog poslovanja.
Will Jackson-Moore, globalni voditelj usluga povezanih s ESG-em iz PwC-a UK-a, naglašava kako je ostvarivanje transformacije na neto nultu stopu ključni korak prema postizanju komercijalnih zahtjeva i privlačenju kapitala. "Ulagači očekuju mogućnost promjene poslovanja kompanija na načine koji povećavaju profitabilnost, grade povjerenje i donose trajne rezultate", zaključuje.
Povjerenje u izvješćivanje o održivosti ulagačima je temeljni preduvjet. Što se tiče osiguranja kvalitete, tri četvrtine (75 posto) ulagača kaže kako bi im razumno osiguranje kvalitete izvješćivanja dalo povjerenje u korporativno izvješćivanje o održivosti. Ulagači također imaju jasna stajališta o tome što žele od revizijskih stručnjaka: sedam od deset (72 posto) reklo je da je važno da revizori podliježu standardima neovisnosti i etičkim standardima, a 73 posto istaknulo je važnost profesionalnog skepticizma. Posjedovanje znanja o predmetu za koji se izdaje mišljenje na vrhu je popisa (78 posto) osobina koje ulagači žele vidjeti kod revizijskih stručnjaka.
Kritičari stroge ESG regulative kažu da Europa nudi batinu, a SAD mrkvu kad je riječ o otvaranju prostora za ulaganja u kontekstu borbe protiv klimatskih promjena.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo vam poslati poveznicu za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.