Dio ključnih saveznika Ukrajine, uključujući Sjedinjene Američke Države (SAD), razmatra gotovo potpunu zabranu najvećeg dijela izvoza u Rusiju, čime bi se znatno pojačao ekonomski pritisak na predsjednika Vladimira Putina zbog njegova rata.
Dužnosnici grupe zemalja G7 vode pregovore o toj ideji tijekom priprema za sastanak na vrhu zakazan za svibanj u Japanu, izjavile su osobe upoznate s pregovorima, a cilj bi bio da se dogovoru pridruže i članice Europske unije (EU). O prijedlogu se još uvijek raspravlja i mogao bi se promijeniti, dodali su izvori.
Pristup o kojem raspravljaju diplomati preokrenuo bi postojeći režim sankcija te bi se zabranio kompletan ruski izvoz, osim ako se ne radi o izuzecima. Po sadašnjim kriterijima sav izvoz je dozvoljen, osim ako se ne radi o proizvodima koji su pod sankcijama.
Čitaj više
Putin je iznenada posjetio ruske trupe u dvjema okupiranim regijama
Ovo mu je drugi službeni posjet vojsci nakon početka rata u Ukrajini.
18.04.2023
Svjetska trgovina lani oborila sve rekorde, porasla na 32 bilijuna dolara
Rekordne brojke ostvarene unatoč padu u drugoj polovici godine.
23.03.2023
Rusija najavila produženje sporazuma o izvozu žitarica iz Ukrajine
TASS je izvijestio kako dosad nijedna od uključenih strana nije najavila povlačenje.
14.03.2023
Energetsko novo normalno za Europu ostaje bolno
Cijene su i dalje dvostruko veće u odnosu na vrhunac prije pandemije.
12.03.2023
Podrže li lideri zemalja grupe G7 taj potez, tada bi se trebalo pregovarati što će točno biti izuzeci, a lijekovi i poljoprivredni proizvodi – uključujući hranu – vrlo bi vjerojatno ostali na listi izuzetaka, rekla je jedna osoba upoznata s raspravama.
No za implementaciju postoje potencijalno ozbiljne prepreke. Kako bi dogovor stupio na snagu u EU-u, nove kriterije bi trebale odobriti sve članice, a to bi iniciralo napete pregovore s obzirom na to da bi se, uz sveprisutan rizik uzvrata iz Moskve, mogla očekivati snažna reakcija kompanija koje i dalje izvoze robu u Rusiju.
Uvede li se gotovo potpuni embargo na ruski izvoz, nestao bi veliki dio trgovinskih veza iz tih država s Rusijom. Glasnogovornici američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost odbili su komentirati mogućnost takvog poteza.
Sankcije, koje uključuju ograničenja na gotovo sve od elektronike do luksuzne robe, su dosad gotovo prepolovile vrijednost izvoza zemalja G7 i EU-a u Rusiju. No to još uvijek znači da roba vrijedna 66 milijardi dolara i dalje iz Europe, SAD-a, Kanade i Japana stiže u Rusiju, pokazuju podaci ženevske tvrtke Trade Data Monitor.
Države članice grupe G7 zabrinute su da je to preveliki poklon Putinovoj ratnoj ekonomiji, posebno zbog toga što Moskva uspijeva i zaobići sankcije kroz treće zemlje. G7 i EU su uveli nekoliko krugova sankcija, s time da je dio njih uključivao i razdoblje počeka prije stupanja na snagu.
Približavanje Kini
Rusija je na uvođenje sankcija odgovorila vlastitom zabranom izvoza i povremenim prekidima izvoza energije prema Europi. EU bi bio posebno osjetljiv na zabranu sirovina poput bakra. A gotovo potpuna zabrana izvoza u Rusiju mogla bi Moskvu dodatno diplomatski i ekonomski približiti Kini u njenoj potrazi za alternativnom robom.
Moskva je prestala objavljivati podatke o uvozu, ali nekoliko međunarodnih tvrtki i vlada prate izvozne brojke prema Rusiji i carinske podatke.
Njemačka, Italija i Poljska su i dalje tri najveća europska izvoznika u Rusiju, pokazuju podaci Trade Data Monitora. Unutar grupe G7, uz izuzetak medicinskih i poljoprivrednih proizvoda, među onima koji bi najviše mogli nastradati nalaze se auti, čokolade, pivo, obuća, cvijeće i kozmetika.
Čak i uz postojeće prepreke, Rusija je uspjela iz SAD-a i EU-a uvesti dio sankcionirane robe, i to kroz treće zemlje. Time se stvara dodatni pritisak na G7 i EU kako bi spriječili zaobilaženje sankcija, posebno kad se radi o kontroli robe koja se može koristiti i za vojne i za civilne svrhe.
Diplomatski pritisak
Dio truda je stvaranje diplomatskog pritiska na druge države, širenje sankcija na sve dijelove i komponente koji su identificirani na ruskom oružju u Ukrajini i ciljanje kompanija koje – namjerno ili slučajno – pomažu Moskvi u izbjegavanju sankcija. Početkom ovog mjeseca, SAD je sankcionirao desetke kompanija u 20 država koje je optužio za pomaganje Moskvi u izbjegavanju ograničenja.
Istovremeno, europske države od Moskve očekuju dio sirovina poput paladija, bakra, željeza i nikla.
Jačanje napora u ograničavanju Putinova ekonomskog dosega vjerojatno će biti ključna tema sastanka G7. Od lidera zemalja članica također se očekuje napredak u razvoju mehanizma praćenja ruskih dijamanata preko granica, čime bi se postavili temelji za ograničavanje trgovine, objavio je ranije Bloomberg.
--- U izradi članka sudjelovali Jenny Leonard i Sylvia Westall.