Ekonomski rast Sjedinjenih Američkih Država (SAD) usporio je u prvom kvartalu više nego što se to očekivalo jer su slabe investicije i smanjenje zaliha smanjili pozitivan doprinos oporavka osobne potrošnje.
Bruto domaći proizvod (BDP) rastao je po anualiziranoj stopi, koja pokazuje koliko bi gospodarstvo poraslo, odnosno palo unatrag 12 mjeseci da je u svakom tromjesečju poraslo, odnosno palo kao u posljednja tri mjeseca, za 1,1 posto, zahvaljujući najvišoj osobnoj potrošnji u gotovo dvije godine, pokazala je preliminarna procjena američkog ministarstva gospodarstva objavljena u četvrtak. Mjera inflacije na koju se najviše oslanjaju Savezne rezerve u međuvremenu je skočila na najvišu razinu u posljednjih godinu dana.
Porast osobne potrošnje po stopi od 3,7 posto odražava rast i robnog i uslužnog sektora, uključujući skok prodaje motornih vozila. Korporativne investicije u strojeve i opremu pale su po najvišoj stopi još od početka pandemije, a zalihe su BDP smanjile najviše u posljednje dvije godine.
Čitaj više
SAD između čekića i nakovnja s visokom inflacijom i usporavanjem BDP-a
Fed mora pronaći način kako izbjeći stagflaciju – istovremeni rast cijena i pad BDP-a.
28.04.2023
Fed će u svibnju opet dići kamate, ali nazire se i usporavanje
Posljedice bankrota banaka mogle bi usporiti gospodarstvo i tako odraditi dio Fedovog posla .
22.04.2023
Zašto će dolar ostati glavna svjetska valuta za trgovinu?
U dolaru se obavlja čak 88 posto međunarodnih financijskih transakcija, a euro prilično zaostaje.
14.04.2023
Manje od polovice američkih radnika iskoristi cijeli godišnji odmor
Među radnom snagom raste tjeskoba zbog silnih otpuštanja i usporavanja zapošljavanja.
10.04.2023
Brojke ilustriraju ekonomski rast koji postepeno usporava pod teretom Fedova podizanja kamatnih stopa i visoke inflacije. Dok je ekonomija početkom godine stupala naprijed, dijelom zahvaljujući neuobičajeno toplom vremenu, kompanije i kućanstva su s prolaskom tromjesečja polako zauzdavala potrošnju.
Buduće kretanje najviše ovisi o otpornosti tržišta rada. Niska nezaposlenost i rast plaća su potrošačima dosad omogućavali da izdrže visoku inflaciju i nastave s trošenjem.
Cjenovni indeks rashoda za osobnu potrošnju je u razdoblju od siječnja do ožujka rastao po stopi od 4,2 posto. Ako se isključe cijene hrane i energije, indeks je porastao 4,9 posto, što je više od prognoza i najviše u godinu dana. Podaci za ožujak objavljuju se u petak. Inflacija u uslužnom sektoru je i dalje visoka, dok su cijene netrajnih proizvoda za široku potrošnju porasle.
Podaci o inflaciji i osobnoj potrošnji će Fedu vjerojatno dati vjetar u jedra za novo podizanje referentnih kamatnih stopa za četvrtinu postotka idućeg tjedna. Nastavak problema u banci First Republic ipak diže vjerojatnost da bi središnja banka mogla privremeno prekinuti podizanje stopa.
"Inflacija je i dalje tvrdoglava, što s otpornim tržištem rada znači da će Fed ostati na tragu podizanja kamatne stope u svibnju, a možda čak i u lipnju", kazao je Cliff Hodge iz tvrtke Cornerstone Wealth.
Medijalna prognoza za rast BDP-a u Bloombergovoj anketi među ekonomistima iznosila je 1,9 posto, a za rast osobne potrošnje četiri posto. Indeks S&P 500 je nakon objave podataka krenuo prema gore, prinosi na državne obveznice su porasli, a dolar je ojačao.
Zasebna objava podataka u četvrtak pokazala je da je broj novih prijava za naknade za nezaposlene pao prvi puta u tri tjedna. Broj ranijih prijava, koji može pokazati koliko brzo nezaposleni Amerikanci pronalaze nove poslove, bio je uglavnom nepromijenjen.
Očekuje se da će usporavanje ekonomije biti vidljivije u drugom tromjesečju jer ekonomisti predviđaju da će BDP rasti po stopi od tek 0,2 posto. Travanjska anketa Saveznih rezervi među regionalnim poslodavcima dala je naslutiti slično, zbog čega su kreatori monetarne politike procijenili da se ekonomska aktivnost "nije mnogo promijenila" i da je osobna potrošnja "nepromijenjena ili blago smanjena".
Mada recesija nije sigurna, mnogi ekonomisti – uključujući i one u Fedu – očekuju da će kumulativni efekti pooštravanja monetarne politike, usporavanja poslovnih investicija, slabije osobne potrošnje i strožih uvjeta za kreditiranje konačno preokrenuti ekonomiju prema dolje.
"Najnoviji podaci pokazuju da se slabi ekonomski rast nastavlja u drugom tromjesečju", rekla je Kathy Bostjancic, glavna ekonomistica financijske tvrtke Nationwide. "Istovremeno, inflacija, posebno na ključnoj razini usluga, ostaje na povišenoj razini i ne mijenja se – što daje nezgodnu smjesu sporog rasta, ali i dalje visoke inflacije", dodala je.
Podaci o BDP-u pokazali su da je potrošnja na usluge porasla po anualiziranoj stopi od 2,3 posto, zahvaljujući zdravstvu i ugostiteljstvu. Potrošnja na robu je rasla po stopi od 6,5 posto, što je najviša razina u gotovo dvije godine. Podaci o potrošnji usklađeni za inflaciju i bilo kakva revizija ranijih podataka bit će objavljeni u petak.
"Američka ekonomija je snažnija nego što se to čini na prvi pogled jer potrošači nastavljaju trošiti i na robu i na usluge. Iako je BDP porastao samo 1,1 posto u prvom tromjesečju, konačna potrošnja domaćim potrošačima porasla je po puno viših 3,2 posto, što bi zasad trebalo razbiti strah od recesije", drži Eliza Winger, ekonomistica iz Bloomberg Economicsa.
Usporavanje poslovnih investicija odraz je manje potrošnje na opremu i strojeve i najnižeg rasta rashoda za intelektualno vlasništvo u posljednje gotovo tri godine.
Ključni čimbenik
Mnoge kompanije režu planirane investicije zbog strožih uvjeta za kreditiranje i zabrinutosti oko moguće recesije. Ekonomisti općenito vide značajno smanjivanje kapitalne potrošnje kao ključni faktor bilo kakve recesije ove godine.
U međuvremenu, kretanje zaliha je tromjesečni BDP smanjilo za 2,26 postotnih poena. Rezidencijalne investicije su usporavale rast i osmi uzastopni kvartal, što je odraz štete nastale na tržištu nekretnina zbog rasta kamatnih stopa na stambene kredite. Ova kočnica rasta ipak je sve slabija – drugi podaci sugeriraju da je u sektoru počela stabilizacija.
Bez tih komponenti, konačna potrošnja privatnim kupcima usklađena za inflaciju – ključna mjera potražnje – porasla je najviše još od drugog tromjesečja 2021. nakon što je krajem prošle godine stagnirala. Brojka je ojačana snažnom osobnom potrošnjom.
--- U izradi članka surađivali Chris Middleton, Augusta Saraiva i Peyton Forte.