Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici odlučili su u nedjelju produljiti dogovor o smanjivanju proizvodnje do kraja iduće godine kako bi stabilizirali cijene.
Saudijska Arabija smanjit će je pak od srpnja s 10 milijuna na devet milijuna barela dnevno. "Željeli smo dodati šlag na tortu. Uvijek želimo unijeti i dozu napetosti, ne želimo da ljudi pogode što ćemo napraviti... Tržištu treba stabilizacija", rekao je na konferenciji za novinare saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman Al Saud.
WTI raste čak 4,6 posto na 75,06 dolara po barelu na trgovanju rano u ponedjeljak.
Saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman rekao je da će "učiniti sve što je potrebno da dovede stabilnost na ovo tržište" nakon napetog sastanka OPEC+ tijekom vikenda.
Saudijska Arabija jedina u OPEC+ ima dovoljno rezervnih i skladišnih kapaciteta da bez većih teškoća smanji ili poveća proizvodnju.
"Saudijci su špekulantima zaprijetili da će im zapapriti i to su i napravili. Očito žele više cijene", objašnjava Gary Ross iz Black Gold Investorsa.
Pozadina priče
Nafta u New Yorku pala je 11 posto prošlog mjeseca jer je zabrinutost oko potražnje utjecala na izglede, posebno u Kini. Većina promatrača tržišta, uključujući Goldman Sachs Group, očekivala je da će OPEC+ zadržati proizvodnju nepromijenjenom, a ostatak koalicije od 23 zemlje nije ponudio dodatne mjere.
Zbog toga Saudijska Arabija žrtvuje daljnji tržišni udio kako bi stabilizirala tržište. Dok su se drugi u skupini obvezali zadržati svoja postojeća smanjenja do kraja 2024., Rusija se nije obvezala na daljnje smanjenje proizvodnje, a Ujedinjeni Arapski Emirati osigurali su višu proizvodnu kvotu za sljedeću godinu.
Dogovor OPEC+ uslijedio je nakon dugog spora s afričkim članicama oko toga kako se mjere njihovi rezovi, zbog čega je početak sastanka odgođen za nekoliko sati. Dodatno smanjenje sljedećeg mjeseca moglo bi se produžiti, ali će Saudijci držati tržište "u neizvjesnosti" hoće li se to dogoditi, rekao je princ Abdulaziz. Ministar je opetovano nastojao povrijediti naftne špekulante upozoravajući ih da "pripaze" u pripremama za nedjeljni sastanak.
"Saudijska Arabija bi idealno željela da cijene budu iznad 80 dolara po barelu, a sada se trguje oko 77 dolara po barelu", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insightsa, za Bloomberg, misleći na Brent.
Smanjenje za dva milijuna barela
U 2022. godini OPEC+ odlučio je smanjiti proizvodnju za dva milijuna barela dnevno, a od svibnja dio njegovih članica dobrovoljno ju je smanjio za dodatnih 1,66 milijuna barela dnevno. Novi režim proizvodnje trebao je ostati na snazi do kraja godine.
Na redovnom sastanku u nedjelju odlučili su ga nakon višesatnih pregovora produljiti do kraja 2024. i od siječnja smanjiti proizvodnju za još 1,4 milijuna barela dnevno, na 40,46 milijuna barela dnevno.
Nove kvote neće za sve članice stvarno značiti i manju proizvodnju. Tako Rusija, Nigerija i Angola već proizvode manje i grupa je njihove kvote samo uskladila sa stvarnom razinom proizvodnje.