Ruski izvoz sirove nafte i naftnih prerađevina pao je u travnju na razine posljednji put viđene krajem 2023. zbog učestalih ukrajinskih napada dronovima i planiranog smanjenja proizvodnje, a to se itekako odrazilo na proračunske prihode, ističu iz Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Rusija je prošlog mjeseca izvozila ukupno 7,3 milijuna barela dnevno, što je pad od 6,4 posto u odnosu na ožujak, objavila je pariška agencija u svom mjesečnom izvješću objavljenom u srijedu. To je najmanji ruski izvoz nafte u pet mjeseci, pokazuju procjene IEA.
Više cijene ruske sirove nafte i goriva djelomično su neutralizirale utjecaj manjeg izvoza na prihode. Ipak, u travnju je zemlja zaradila 17,2 milijarde dolara od izvoza nafte, što je pad u odnosu na 18,4 milijarde u mjesecu ranije, izračunali su u IEA-i.
Čitaj više
Fordham: Cijena rata u Ukrajini još nije previsoka za Rusiju
Najvjerojatnije razrješenje: ulazak Ukrajine u NATO i EU
28.02.2024
Putinova 'crna flota' testira odlučnost Zapada u naftnim sankcijama
Rusija se za prijevoz nafte uglavnom okrenula "floti u sjeni" koju čine zastarjeli i neregulirani transportni brodovi.
06.12.2023
Dok Njemačka traži jače sankcije, i dalje trguje ruskim plinom
Procjenjuje se da bi raskid ugovora s Rusijom Njemačku mogao koštati najmanje 10 milijardi eura.
20.10.2023
Naftna industrija ključni je izvor prihoda za ruski proračun, opterećen velikim vojnim i socijalnim izdacima kako je invazija na Ukrajinu uveliko ušla u treću godinu. U pokušaju da ograniče sposobnost Moskve da financira rat, Ukrajina i njezini saveznici na Zapadu nastoje poremetiti dotok petrodolara u rusku blagajnu.
Od početka godine vlada u Kijevu bespilotnim letjelicama gađa ključne ruske rafinerije, što je strategija koja je u početku dovela do značajnih oštećenja pogona za preradu nafte i pada proizvodnje. Prije više od godinu dana Zapad je ograničio cijene ruske nafte, ograničavajući pristup zapadnim uslugama osiguranja i dostave za proizvođače, trgovce i kupce koji se nisu držali ograničenja cijena.
Ta strategija je bila samo djelomično uspješne, pokazuje izvješće IEA-e.
"Ruske rafinerije izbjegle su velike gubitke proizvodnje" unatoč napadima dronovima, naglasili su iz agencije. Procjenjuje se da su ruske rafinerije u travnju proizvodile oko 4,9 milijuna barela dnevno u usporedbi s 5,2 milijuna barela dnevno u ožujku zbog nedavnih štrajkova.
Agencija je također smanjila svoje procjene učinaka napada na ruske rafinerije.
"Sada procjenjujemo da će učinak napada dronovima biti ograničen na 150-200 tisuća barela dnevno u prosjeku" tijekom drugog kvartala 2024., objavili su.
Brzi popravci, uključujući izvješće o povratku Rosneft PJSC-ove rafinerije Tuapse, i "sposobnost države da koristi rezervne kapacitete za preradu sirove nafte, čini se da su pridonijeli ovom manje ozbiljnom utjecaju na protok sirove nafte", poručuju iz agencije.
Ograničenje cijena i dalje ima slab utjecaj na priljev ruskih petrodolara, pokazuju podaci IEA-e. Prosječna ponderirana izvozna cijena za sve mješavine ruske sirove nafte u travnju je porasla u odnosu na prethodni mjesec i ostala iznad gornje granice cijena G7, objavila je agencija.
"Cijene premium proizvoda ostale su ispod gornje granice cijena, dok su sniženi proizvodi premašili svoju gornju granicu", navodi se.
Na ruski izvoz također su utjecala dobrovoljna smanjenja proizvodnje u okviru sporazuma s Organizacijom zemalja izvoznica nafte i njihovim saveznicima. "Rusija je provela dio svojih obećanih smanjenja proizvodnje OPEC+ u drugom kvartalu 2024. godine", zaključili su iz IEA-e.