U srijedu je objavljeno da će u idućim danima zatvoriti tri velike hrvatske farme zbog rastućih troškova i neodrživo niskih otkupnih cijena. Ironično, s obzirom da su cijene jaja na policama trgovina nikad više. Ne muče se s time samo hrvatski proizvođači, već i cijela Europa. Engleski peradari prijete praznim policama u trgovinama, a vladajući poručuju da u Hrvatskoj do toga ne bi trebalo doći.
Tri farme koje se zatvaraju čine oko pet posto hrvatske proizvodnje jaja, rekao je za RTL predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović potvrdivši da se, prema njihovim neformalnim saznanjima, zatvaraju dvije ili tri farme u Hrvatskoj.
Vlasnici koji zatvaraju farme nisu htjeli medijski istupati, ali jedna je zaposlenica ispričala kakva sudbina čeka zaposlenike i nesilice na farmi na kojoj radi. Prema njezinim riječima, farma će raditi do kraja tjedna, a onda će po koke doći kamion iz klaonice, a 15 zaposlenika završiti na cesti.
Proizvođači jaja ovih su dana u teškoj situaciji. Na farmi koju vodi Magi Lukač razmišljaju o smanjenju proizvodnje jer postaje neizdrživo.
"Taman uspijemo podići donekle cijenu, imamo novi udarac s novim troškovima koji ne prate tu prodajnu cijenu. Imamo informaciju da mnogi peradari idu u smanjenje kapaciteta", kaže Lukač.
Hrvatska je gotovo samodostatna u proizvodnji jaja. No nakon korone, inflacije i novog udara na glavnu žitnicu Ukrajinu, cijene žitarica, ali i energenata otišle su u nebo, a žale se, trgovci im ne daju veću otkupnu cijenu.
"Pšenice i kukuruza koji su porasli za 200 posto, sojine i suncokretove sačme koja je otišlo 100 posto. A jaja ne prate taj rast. Bojim se da ćemo turiste hraniti ove godine sa stranim jajima", potužila se Lukač RTL-u.
Ipak, čini se da će uskoro moći računati na podršku države. Ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Ministarstva poljoprivrede Zdravko Barać rekao je da neće dopustiti nestašicu jaja. Peradarima su namijenili pet milijuna kuna potpora, a proizvođačima jaja dva milijuna.
Jakopović nadodaje kako će uvoz pšenice i ostalih žitarica u EU biti oslobođen carina i carinskih troškova. Ta bi privremena mjera trebala zaživjeti za dva tjedna.