Broj kibernetičkih napada u Hrvatskoj prošle je godine narastao za deset posto, a primjetan je i sve veći broj napada ruskih hakera na zemlje članice Europske unije koje pomažu Ukrajini. Ulaganje u kibernetičku sigurnost u javnom i privatnom sektoru stoga je važnije nego ikad. Neki su to od zaključaka zagrebačke konferencije o kibernetičkoj sigurnosti. Kakvu zaštitu predlažu najiskusniji u ovom poslu za Bloomberg Adria TV otkrio je Yigal Unna, bivši direktor izraelskog direktorata za cyber sigurnost.
U razgovoru s Ivanom Vrdoljakom, novinarom Bloomberg Adrije, Unna je istaknuo da se, uz standardne napade u kojima se traži novac kako bi se omogućilo daljnje korištenje napadnutih sustava, sve češće izvode kibernetički napadi kojima se pokušava utjecati na javno mišljenje o određenoj temi. Sve su češći i napadi na sustave javnog zdravstva koji su osobito ranjivi, ali i privlačni hakerima zbog toga što sadrže mnogo privatnih podataka.
Jedan takav napad izvršen je i tijekom njegova mandata na čelu izraelskog direktorata za kibernetičku sigurnost. Iako je onemogućio rad bolničkog sustava na četiri dana i kasnije je sve bilo ponovno u redu, taj je napad, kako navodi, pokazao veliki potencijal štete koju može prouzrokovati.
"U Hrvatskoj vidimo veliki potencijal za suradnju", kazao je navodeći da imamo brzorastući IT sektor, ali i mediteranski mindset koji nas spaja.
Razina kibernetičke sigurnosti je, prema onome što je čuo na konferenciji, prilično dobra, ali, kako je napomenuo, samo zasad. "Treba trčati brže samo kako biste ostali na istom mjestu na kojem ste sada. Ako želite napredovati, morate trčati još brže, a to ne može sam ni Izrael, a ni Hrvatska", zaključio je.
Savjetovao je i kako da se Hrvatska, u kojoj je zabilježen porast kibernetičkih napada od deset posto, bolje obrani. Cijeli razgovor pogledajte u videu.