Posljednji radni dan tjedna na američkim je burzama bio obilježen pesimizmom investitora koji je doveo do pada burzovnih indeksa. Tako je indeks Dow Jones oslabio za 1,2 posto, S&P 500 je skliznuo za tek nešto blažih 1,1 posto, dok je tehnološki Nasdaq izgubio 0,7 posto vrijednosti i kraj dana dočekao na razini od 11.630,51 boda.
Padom indeksa podvučena je crta pod turoban tjedan u kojem su glavnu ulogu igrale oscilacije tržišta izazvane krizom nekolicine regionalnih američkih banaka i pokušaja da se pod svaku cijenu pokuša spriječiti eventualno širenje problema na ostatak sustava. U petak je bilo kakav tračak optimizma odnijela objava da je SVB Financial, krovna kompanija banke Silicon Valley čijim je krahom sve počelo prije tjedan dana, zatražio stečaj.
Pojedini analitičari komentiraju da je rasprodaja dionica na burzama možda pretjerana reakcija, ali i da nije bezrazložna zabrinutost oko opće likvidnosti bankovnog sustava. Noćnim morama investitora pridonose i vijesti iz Europe, gdje svoju brigu brine švicarska banka Credit Suisse, a zbog čijih je problema reagirala i švicarska središnja banka.
Investitori će se sada okrenuti Saveznim rezervama koje idućeg tjedna donose nove odluke o daljnjem smjeru američke monetarne politike. S obzirom na razvoj situacije u bankovnom sektoru i neke podatke koji upućuju na usporavanje američke ekonomije, dio investitora je ponešto ublažio svoja očekivanja po pitanju visine, ali i trajanja razdoblja podizanja referentnih kamatnih stopa.
Mada bi problemi u financijskom sektoru mogli povećati vjerojatnost recesije i Fed bi svakako morao i najnovije događaje uzeti u obzir, inflacija i dalje ostaje vrlo valjan razlog za zabrinutost usprkos činjenici da rast cijena postepeno usporava. Prema FedWatch alatu CME grupe, oko 60 posto ulagača očekuje da će Fed stope podići za 25 baznih bodova.