Investitori na američkim burzama u četvrtak su pokazali tek blagi optimizam nakon što je ministrica financija Janet Yellen obećala poduzimanje mjera kako bi se zaštitili depoziti američkih građana u bankama. Tržišta su u srijedu i četvrtak bila pod snažnim utjecajem poruka koji su došle s vrha američke financijske piramide.
Nakon što su Savezne rezerve u srijedu podigle referentne kamatne stope predsjednik američkog sustava središnjih banaka Jerome Powell je razočarao ulagače komentarom da nije isključeno i daljnje podizanje kamata. U svojem svjedočenju pred Kongresom ministrica Yellen je u srijedu isključila mogućnost bezuvjetne državne garancije za sve depozite u bankama. U nastavku svjedočenja u četvrtak ipak je kazala da će se depoziti u bankama štititi što je malo ohrabrilo tržišta.
Dow Jones indeks tako je krajem trgovanja bio na 0,2 posto višoj razini nego u srijedu, dok je S&P 500 indeks ojačao za 0,3 posto na zaključnih 3948,72 bodova. Vrijednost indeksa Nasdaq porasla je za čak jedan posto na 11.787,40 bodova. Za to su bile zaslužne dionice većih tehnoloških kompanija.
Softverskim kompanijama poput Alphabeta i Microsofta dionice su porasle za po dva i više posto, dok su vrijednosnice proizvođača procesora Intela, AMD-a i Nvidije ojačale oko tri posto. Za razliku od njih, dionice kriptomjenjačnice Coinbase Global su izgubile čak 14 posto vrijednosti nakon što je Komisija za vrijednosnice i burzu kompaniji zaprijetila tužbom.
Dionice First Republic Bank, banke čije se poslovanje nedavno zaljuljalo nakon propasti nekolicine drugih američkih banaka, ali kojoj su u pomoć pritrčale velike banke, u četvrtak su opet krenule prema dolje i to za desetak posto. Mada su investitori pozitivno reagirali na uvjeravanja ministrice Yellen, čini se da i dalje nemaju previše povjerenja u pojedine regionalne banke. Analitičari financijske grupe Truist srezali su svoje prognoze cijena dionica za više od dvadeset američkih banaka što se odrazilo i na njihove vrijednosti na burzama.