Srijeda nije donijela previše uzbuđenja na Zagrebačkoj burzi, gdje je dionički indeks, nakon pada od 0,6 posto u utorak, uspio tek blago ojačati za 0,1 posto, na zaključnih 2254,55 bodova. Promet ostvaren u redovnoj trgovini dionicama također nije baš znatno odudarao od prethodnih dana.
Tako je u srijedu iznosio 532 tisuće eura, što je za oko 150 tisuća eura manje nego u utorak i ponedjeljak. Za razliku od prva dva dana kad su najviši prometi ostvarivani dionicama Hrvatske poštanske banke i Spana, u srijedu su primat, s prometom višim od po 100 tisuća eura, preuzeli Hrvatski telekom i Valamar Riviera.
Uz blagi pad cijene od 0,4 posto na zaključnih 24,70 eura, dionicom Hrvatskog telekoma ostvaren je promet od blizu 103 tisuće eura. Promet dionicom Valamara dosegnuo je gotovo 120 tisuća eura, ali joj se zaključna cijena nije mijenjala i zadržala na 4,30 eura.
Nakon što je u najvišoj kotaciji u utorak bila dionica s najsnažnijim rastom cijene, u srijedu je dionica AD plastika bila neslavni gubitnik s najsnažnijim padom. Cijena joj je smanjena za 1,3 posto, na 15,55 eura. No usprkos tome, vrijednost ove dionice i dalje je za gotovo 50 posto viša nego početkom godine.
Vrijedi izdvojiti i da je dan nakon što je objavljeno da je Atlantic Grupa predala obvezujuću ponudu za srpski Strauss Adriatic, u trgovini dionicama Atlantica na burzi neuobičajeno mirno. U srijedu je prodano samo 16 dionica, promet je iznosio tek 800 eura, a cijena je i treći uzastopni dan ostala nepromijenjena na 50,00 eura. Prosječni dnevni promet Atlanticove dionice se ove godine kreće oko 31 tisuće eura.
Najveći vlasnik Atlanticovih dionica je Emil Tedeschi kroz svoju tvrtku Myberg, a nakon njega među deset najvećih dioničara uglavnom su domaći mirovinski fondovi te članovi Atlanticove uprave Lada Tedeschi Fiorio i Neven Vranković. Deset najvećih dioničara pod kontrolom ima ukupno 91,3 posto dionica Atlantica.
Nedovoljan rast Saponije
U nižim kotacijama najsnažniji rast cijene u srijedu ostvarile su dionice osječke Saponije i brodogradilišta Viktor Lenac. Svibanj nije bio milosrdan za Saponijinu dionicu. Od početka mjeseca do kraja trgovanja u utorak cijena joj je smanjena za čak 21 posto. U istom razdoblju indeks Crobex je ojačao za 0,9 posto. Tako čak niti dnevni rast od 3,1 posto na zaključnih 83,00 eura, ostvaren u srijedu, neće previše obradovati Saponijine dioničare. Dionica Viktora Lenca je pak u srijedu ojačala 2,7 posto, na 3,88 eura.
Na suprotnoj strani spektra, među vrijednosnicama s najsnažnijim padom, u srijedu su bile dionice Plave lagune kojma je cijena oslabila 2,7 posto, na 292,00 eura. Sve u svemu, turistički sektor nije u srijedu odisao optimizmom, pa je sektorski indeks CROBEXturist oslabio 0,9 posto, što je bio i najveći pad među sektorskim indeksima.