Srijeda je bila najgori dan za europske burze u posljednja dva mjeseca jer je zabrinutost investitora zbog neizvjesnih pregovora oko američkog javnog duga i rasta inflacije u Velikoj Britaniji dovela do rasprodaje dionica na tržištima. Cijene su im stoga pale, što je snizilo i vrijednosti burzovnih indeksa.
Paneuropski indeks Stoxx 600 tako je u srijedu skliznuo za 1,8 posto, što je njegov najsnažniji pad još od sredine ožujka. Frankfurtski indeks DAX pao je 1,9 posto, pariški CAC spustio se za 1,7 posto, londonski FTSE za 1,8 posto, a milanski MIB za čak 2,4 posto.
Manjak ozbiljnijeg napretka u pregovorima između demokrata i republikanaca o fiskalnim pitanjima, zbog čega Sjedinjenim Američkim Državama prijeti dosezanje zakonske granice zaduživanja, nastavlja unositi pesimizam među ulagače na burzama. Američka ministrica financija Janet Yellen već je ranije upozorila da bi, ako ne dođe do dogovora, odnosno podizanja zakonske granice razine javnog duga, SAD već 1. lipnja mogao imati problema s plaćanjem proračunskih obaveza.
Loše raspoloženje samo su pojačale informacije o tome da je temeljna inflacija u Velikoj Britaniji u travnju porasla na svoju najvišu razinu u posljednja tri desetljeća. Bank of England će stoga vjerojatno nastaviti dizati referentne novčane kamatne stope, a to bi moglo dodatno usporiti britansku ekonomiju.
Anketa među poslodavcima u Njemačkoj pokazala je i da se njihovo raspoloženje u svibnju nastavilo pogoršavati, i to najviše zbog očekivanog pada aktivnosti u budućnosti, što je još jedan znak problema u najvećoj europskoj ekonomiji.
Trula trešnja na vrhu neukusne burzovne torte u srijedu su bile dionice proizvođača luksuzne robe. Nakon što su mjesecima odolijevale pesimizmu i bile značajna iznimka u poljuljanom povjerenju investitora, i njihove su cijene uslijed rasprodaje ovih dana krenule prema dolje. Vrijednost im je u srijedu u prosjeku pala za 1,7 posto.