Zabrinutost investitora oko neriješene situacije u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), gdje se i dalje ne nazire dogovor oko proračuna, te znakova usporavanja globalne ekonomije rezultirala je u četvrtak u padu vrijednosti europskih burzovnih indeksa. Inicijalni optimizam zbog dobrih korporativnih rezultata nije tržištima dao dovoljno zamaha, pa su kraj trgovanja dočekala u minusima.
Paneuropski dionički indeks Stoxx 600 izgubio je 0,3 posto vrijednosti, čime se njegov trodnevni pad povećao na 2,7 posto. Pariški indeks CAC i frankfurtski DAX skliznuli su također za 0,3 posto, milanski MIB spustio se za 0,4, dok je londonski FTSE potonuo čak 0,7 posto. Britanski investitori i dalje strepe od nastavka podizanja referentnih kamatnih stopa nakon što objavljeni podaci nisu pokazali popuštanje inflacije.
Demokrati i republikanci, dvije suprotstavljene političke struje u SAD-u koje dijele prevlast u dvodomnom parlamentu, ne uspijevaju se dogovoriti oko fiskalnih pitanja. U SAD-u postoji zakonski limit razine javnog duga, a ne postignu li političari dogovor oko drugih spornih pitanja, postoji mogućnost da SAD neće smjeti nastaviti emitirati obveznice na tržištu kapitala i tako financirati svoje proračunske rashode.
Analitičari komentiraju kako je zbog neizvjesnosti vrlo teško procjenjivati kako će se tržište kretati. Zasad niti jedna od suprotstavljenih strana ne želi popustiti drugoj i pitanje je koliko su daleko američki političari spremni ići u tjeranju inata koji bi mogao imati vrlo ozbiljne posljedice za globalne financije.
Među pojedinim sektorima u četvrtak su posebno bile pogođene dionice energetskih kompanija zbog pada cijene sirove nafte. Dionice proizvođača luksuzne robe su se nakon dvodnevne rasprodaje koja im je ozbiljno smanjila vrijednost u četvrtak ipak uspjele oduprijeti pesimizmu.
Najbolji dan imale su tehnološke dionice, dijelom i na krilima odličnih rezultata proizvođača procesora Nvidije koji procjenjuje da će kvartalni prihodi biti i više nego 50 posto veći od sadašnjih prognoza. Kompanija profitira na potražnji za procesorima za potrebe umjetne inteligencije.