Američki burzovni indeksi porasli su u petak nakon što su podaci s tržišta rada ukazali na to da bi se kreatori monetarne politike za dva tjedna možda mogli suzdržati od podizanja referentnih kamatnih stopa. Na dobro raspoloženje ulagača utjecao je i konačni kraj neizvjesnosti oko proračuna i pitanja hoće li se u vrhu američke politike postići dogovor prije nego se dosegne zakonski limit državnog zaduživanja na tržištu.
Tehnološki indeks Nasdaq zaključen je tako na razini od 13.240,77 bodova, 1,1 posto više nego dan ranije s time da je tijekom dana u jednom trenutku dosegnuo i svoju najvišu vrijednost u posljednjih 13 mjeseci. Ovom indeksu je protekli tjedan bio šesti za redom u kojem ostvaruje tjedni porast vrijednosti što mu je najdulji takav niz još od siječnja 2020., razdoblja prije pandemije.
Vrijednost indeksa S&P 500 porasla je u petak za 1,5 posto na zaključnih 4282,37 bodova, dok je indeks Dow Jones porastao za čak 2,1 posto na 33.762,76 bodova.
Rast prosječnih plaća
S američkog tržišta rada stigli su podaci koji pokazuju rast broja radnih mjesta u svibnju, ali i rast nezaposlenosti. Stopa nezaposlenosti u svibnju je porasla na 3,7 posto, svoju najvišu razinu u posljednjih sedam mjeseci. Američka nezaposlenost je u travnju pala na 3,4 posto, najnižu stopu u posljednje 53 godine.
U petak su objavljeni i podaci o umjerenom rastu prosječnih plaća što zajedno s blagim punjenjem plitkog bazena radne snage u Sjedinjenim Američkim Državama znači da poslodavci više nisu pod snažnim pritiskom podizanja osobnih dohodaka kako bi privukli ili zadržali radnike. To, opet, pridonosi popuštanju pritiska na rast inflacije, a sve zajedno bi moglo uvjeriti kreatore monetarne politike da su rastuće novčane kamatne stope konačno počele utjecati i na ekonomski rast te da je možda došlo vrijeme za reevaluaciju politike.
Prema podacima FedWatcha, platforme koja temeljem podataka s tržišta procjenjuje kakve buduće poteze Feda očekuju investitori, u ovom trenutku oko tri četvrtine njih drži da će Fed za desetak dana zadržati kamatne stope na sadašnjim razinama. Idući važan signal bit će podaci o kretanju potrošačkih cijena koji se očekuju dan prije nego Fed donese svoju odluku.
U četvrtak navečer, nakon što je to dva dana ranije napravio Kongres, i američki je Senat izglasao zakon kojim se, između ostalog, suspendira gornja granica iznosa američkog duga koji trenutno iznosi 31,4 bilijuna dolara. Time je izbjegnuta prijetnja prvog ikada američkog bankrota. Ministrica financija Janet Yellen upozoravala je ranije da se već 5. lipnja moglo desiti da SAD ne mogu plaćati svoje obaveze.
U tehnološkom sektoru, konkretno dionice telekomunikacijskih kompanija poput Verizona, AT&T-a i T-mobilea, su krenule prema dolje nakon što je objavljeno da Amazon pregovara s američkim telekomima o pružanju jeftinih telekomunikacijskih usluga svojim Prime pretplatnicima. Vrijednosti dionica spomenutih telekoma skliznule su između tri i šest posto, dok je dionica Amazona porasla 1,2 posto.