Mada je većina dioničkih indeksa na velikim europskim burzama krajem trgovanja u petak bila nešto niža nego dan prije, tjedan je ipak donio najbolje rezultate za burze u posljednja tri mjeseca. Paneuropski indeks Stoxx 600 je u petak skliznuo za 0,1 posto, ali je na tjednoj razini porastao za gotovo tri posto što mu je najviši skok još od kraja ožujka.
Glavni razlog za ovotjedni optimizam leži u nadi investitora da će usporavanje inflacije u Sjedinjenim Američkim Državama tamošnjim kreatorima monetarne politike omogućiti skori zaokret, odnosno njeno labavljenje. Najnoviji podaci o cijenama na američkom tržištu potaknuli su nagađanja da je ta ekonomija ušla u fazu dezinflacije i da bi nakon podizanja referentnih kamatnih stopa za četvrtinu postotka u srpnju, Savezne rezerve mogle barem na neko vrijeme zastati s novim povisivanjima.
Potkraj trgovanja na burzama u petak stiglo još dobrih vijesti iz SAD-a jer početak sezone objave kvartalnih financijskih rezultata ulijeva dodatni optimizam. Velike banke poput JPMorgana, Wells Farga i Citigroupa objavile su rezultate iznad očekivanja analitičara.
U konačnici, frankfurtski DAX je u petak skliznuo 0,2 posto, ali je na tjednoj razini porastao 3,2 posto. Londonski FTSE je u petak izgubio simboličnih 0,1 posto vrijednosti, ali je tijekom tjedna ipak porastao 2,4 posto, dok je pariški CAC istovremeno ojačao još impresivnijih 3,7 posto čemu je pridonio i rast od 0,1 posto ostvaren u petak.
I dok su tehnološke dionice u prosjeku tijekom tjedna ojačale za čak šest posto, što je njihov najviši skok još od siječnja, među pojedinim tvrtkama bilo je i onih koje su investitorima donijele razočaranje. Finska Nokia je snizila svoje prognoze za cjelogodišnje financijske rezultate što je srezalo vrijednost njenih dionica za devet posto. Pad dobiti u drugom kvartalu o čemu je izvijestio Nokijin rival Ericsson je snizio cijenu njegovih dionica za više od deset posto.