Prvi dan kolovoza donio je razočaranje na najveće europske burze čiji su dionički indeksi složno krenuli prema dolje. Za pesimizam investitora krivi su bili podaci o usporavanju proizvodnje u eurozoni, Kini i Sjedinjenim Američkim Državama.
Rezultati ankete pokazali su da je razina proizvodnje u eurozoni u srpnju pala po najbržoj stopi još od svibnja 2020. godine. Posebno su porazni bili podaci za najveću europsku ekonomiju, Njemačku, iako niti informacije iz Francuske i Italije nisu utješne. Slične vijesti došle su iz Azije, gdje je također došlo do pada proizvodnje kao posljedice manje potražnje iz Kine, a proizvodnja se kretala u negativnom smjeru i u SAD-u.
Paneuropski indeks skliznuo je tako u utorak za 0,9 posto, što mu je najveći dnevni pad u posljednjih gotovo mjesec dana. Među dionicama koje su ga posebno vukle prema dolje nalazi se francuski proizvođač luksuzne robe LVMH čije je poslovanje dosta izloženo kineskom tržištu. Dionice francuske tvrtke pale su za 2,3 posto.
Frankfurtski DAX indeks je kraj trgovanja dočekao na razini od 16.240,40 bodova, što je bilo 1,3 posto niže nego u ponedjeljak. Taj su indeks prema dolje povukli proizvođači automobila. Dionice BMW-a pale su za više od pet posto nakon što su kvartalni rezultati pokazali pad profitne marže. Dionice konkurentskog Mercedes-Benza skliznule su 2,4 posto.
Pariški indeks CAC je u utorak izgubio 1,2 posto svoje vrijednosti, dok je milanski MIB oslabio za jedan posto. Londonski FTSE je također bio u padu, ali za nešto blažih 0,4 posto te se krajem trgovanja zaustavio na 7666,27 bodova.
Za njegov pad najviše su bile krive dionice rudarskih kompanija koje su reagirale na smanjenu potražnju iz Kine. U padu su bile i dionice energetskih kompanija zbog pada cijena sirove nafte. Neki analitičari komentiraju kako je dio razloga za rasprodaju na burzama u utorak ležao i u želji investitora za unovčavanjem zarade od nedavnog rasta cijena dionica.