Trodnevni negativan trend na europskim burzama prekinut je u petak i njihovi su dionički indeksi uspjeli kraj dana dočekati na višim razinama nego u četvrtak. Optimizam na burzama bio je dijelom posljedica objave dobrih rezultata pojedinih kompanija, ali i ohrabrujućih informacija s američkog tržišta rada.
Nakon što je u prethodna tri dana izgubio oko tri posto svoje vrijednosti paneuropski dionički indeks Stoxx 600 u petak je uspio ostvariti blagi rast od 0,3 posto. U istom smjeru te u čak i nešto bržem ritmu išli su i ostali dionički indeksi najvećih europskih burzi. Frankfurtski DAX je porastao za 0,4 posto, londonski FTSE za pola postotka, a pariški CAC za tri četvrtine postotka.
Iz Sjedinjenih Američkih Država u petak su došle vijesti da je u srpnju tamošnji broj radnih mjesta porastao manje od očekivanja, ali su istovremeni pad stope nezaposlenosti i nastavak rasta plaća ukazali da američko tržište rada i dalje ne pokazuje znakove slabosti. Analitičari komentiraju da bi takvi podaci mogli ići u prilog skorom završetku zaoštravanja monetarne politike uz tzv. "meko prizemljenje" za američku ekonomiju.
Iščekivanja investitora da bi središnje banke s obje strane Atlantika mogle uskoro privesti kraju svoje dizanje kamatnih stopa prethodnih su se nekoliko tjedana odrazila u rastućem trendu na burzama. No razočaravajući podaci o razini proizvodnje u Europi i Aziji te iznenadno snižavanje američkog rejtinga proteklog su tjedna prouzročili neugodni preokret.
Među pojedinim dionicama u petak su se isticale vrijednosnice iz financijskog sektora. Dionice francuske banke Crédit Agricole porasle su za više od šest posto zahvaljujući odličnim kvartalnim rezultatima.
Talijanska banka Monte dei Paschi di Siena također je objavila rezultate bolje od očekivanja zbog čega su joj dionice ojačale gotovo tri posto. Njemačka Commerzbank je pak srezala prognoze za svoje prihode i podigla procjenu troškova do kraja godine zbog čega su joj dionice skliznule za 2,6 posto.