Trgovanje dionicama na europskim burzama u utorak nije odisalo optimizmom nakon što su raspoloženje pokvarile vijesti o situaciji u uslužnim sektorima eurozone i Kine, a sve je rezultiralo u blagom padu dioničkih indeksa. Paneuropski indeks Stoxx 600 je do kraja dana izgubio 0,2 posto vrijednosti, a takav pad ostvario je i londonski FTSE indeks. Pariški indeks CAC i frankfurtski DAX su oslabili za trećinu postotka.
Rezultati ankete među direktorima nabave pokazali su da je usporavanje gospodarske aktivnosti u eurozoni u kolovozu bilo snažnije nego što se ranije procjenjivalo jer je došlo do pada u uslužnom sektoru. Indeks kojeg objavljuje S&P Global u kolovozu je pao na vrijednost od 46,7 bodova s razine od 48,6 bodova koju je imao u srpnju.
Radi se o najnižoj vrijednosti tog indeksa još od kraja 2020. godine, a preliminarno je objavljeno da je u kolovozu iznosio 47,0 bodova. Vrijednost iznad 50 ukazuje na rast ekonomije, a manja od 50 na pad. Kolovoz je već treći uzastopni mjesec da se indeks nalazi ispod razine od 50 bodova.
Slična situacija je i u Kini gdje je tamošnji indikator uslužnog sektora u kolovozu porastao po najnižoj stopi u posljednjih osam mjeseci. Vijest je imala posebnog utjecaja na dionice europskih kompanija koje su više izložene kineskom tržištu poput proizvođača luksuzne robe i građevinskog sektora.
Nedovoljna utjeha za europske investitore u utorak bile su dionice energetskog sektora koje su rastom reagirale na rast cijene sirove nafte. Cijena tom energentu porasla je na tržištima nakon što su Rusija i Saudijska Arabija objavile da će nastaviti sa sniženom razinom proizvodnje.