Američki investitori nisu se imali previše razloga veseliti u petak jer su burzovni indeksi, zahvaljujući najviše padu vrijednosti dionica kompanija iz tehnološkog sektora, kraj dana dočekali na nižim razinama nego u četvrtak. Dow Jones indeks izgubio je 0,8 posto, Nasdaq dvostruko viših 1,6 posto, a vrijednost S&P 500 indeksa skliznula je za 1,2 posto.
Među glavnim razlozima za pad vrijednosti dionica u tehnološkom sektoru nalazi se strah od pada potražnje za procesorima i poluvodičima. Tajvanska kompanija TSMC, jedan od najvažnijih svjetskih proizvođača procesora, od svojih je glavnih dobavljača zatražila odgodu njihovih isporuka. Tržište je to protumačilo padom potražnje za proizvodima TSMC-a.
Uz to, štrajk radnika u velikim američkim proizvođačima automobila dodatno je povećao zabrinutost oko buduće potrebe za procesorima iz te industrijske grane. Sva ta nesigurnost odrazila se na vrijednost dionica proizvođača procesora i s njima povezanih kompanija. Dionice Nvidije su skliznule 3,7 posto, dionice AMD-a za 4,8 posto, a dionice Broadcoma i Micron Technologyja za po više od dva posto.
Ususret sastanku guvernera američkog sustava banaka saveznih rezervi idućeg tjedna, na kojem će se odlučivati o referentnim kamatnim stopama, porasla je i nervoza među ulagačima u dionice ostatka tehnološkog sektora. Mada tržište ogromnim dijelom ne očekuje da će ovog puta doći do podizanja stopa, otpornost američke ekonomije, ali i inflacije, faktori su koji bi mogli značiti da još nije kraj ovom ciklusu zaoštravanja monetarne politike.
Kako su tehnološke dionice i inače osjetljivije na visoke kamatne stope mogućnost da će te stope još dodatno rasti srezala im je cijene u petak. Dionice Amazona su skliznule za više od dva posto, kao i dionice Microsofta, dok je cijena Metinih dionica – krovne kompanije društvenih mreža Facebook i Instagram – snižena za gotovo četiri posto.
Blaga utjeha za investitore bile su jedino nove informacije o tome da je kineska industrijska proizvodnja u kolovozu rasla više nego što se to očekivalo, što ukazuje da nedavne mjere kojima vlast pokušava stabilizirati ekonomiju ipak imaju učinka. Dobra vijest bili su i podaci o rastu maloprodaje u Sjedinjenim Američkim Državama u kolovozu, također iznad očekivanja, što je ipak malo ublažilo strah od moguće recesije.