Kraj tjedna donio je značajnu promjenu raspoloženja na europske burze gdje je u petak došlo do pada cijena dionica jer su ih investitori rasprodavali kako bi novac, uslijed rasta geopolitičkih napetosti, prebacili u nešto sigurnije investicije. Neukusan investicijski koktel dodatno su svojim rastom zagorčale cijene energenata što je donijelo nove brige o zadržavanju visoke inflacije.
Paneuropski dionički indeks Stoxx 600 tako je u petak izgubio jedan posto svoje vrijednosti, a među pojedinim gospodarskim sektorima najveće gubitke u prosjeku su imale tehnološke i turističke dionice. Pesimizam je bio nešto blaži na londonskoj burzi gdje je FTSE indeks skliznuo za 0,6 posto, no u Parizu je pad bio 1,4 posto, a u Frankfurtu se indeks DAX spustio za 1,6 posto.
Niz zemalja pozvao je u petak Izrael na suzdržavanje od sveobuhvatnog napada na područje sjeverne Gaze gdje se nalazi oko milijun civila koji su se uvelike oglušili na naredbu za evakuacijom. Tržišta strepe od mogućeg širenja sukoba i na veće područje, a posebno se strahuje od, ne u potpunosti isključenog, izravnog sukoba Izraela i Irana.
Cijena sirove nafte skočila je nakon što su Sjedinjene Američke Države postrožile nadzor sankcija na ruski izvoz tog energenta što je stvorilo zabrinutost o mogućem manjku ponude na tržištu u budućnosti. Zahvaljujući tom porastu cijena skočila je i vrijednost dionica kompanija iz energetskog sektora i to na najvišu razinu u posljednjih devet godina.
No s druge strane ponovni rast cijena energije mogao bi dodatno produljiti razdoblje visoke inflacije. Globalni ulagači u posljednje su vrijeme optimistično podržavali visoke vrijednosti dionica u nadi da se dobu stroge monetarne politike i visokih kamatnih stopa ipak primiče kraj.
Indeks Stoxx 600 je tako ovog tjedna, usprkos padu u petak, uspio prekinuti svoj trotjedni negativan niz te mu je na tjednoj razini vrijednost porasla za jedan posto. Daljnji razvoj situacije na Bliskom Istoku tijekom vikenda i nakon toga vjerojatno će mu diktirati vrijednost idućeg tjedna.