Početak tjedna na europskim je burzama obilježio optimizam koji se prelio u rast cijena dionica i vrijednosti dioničkih indeksa. Paneuropski indeks Stoxx 600 je u protekla dva tjedna izgubio više od četiri posto vrijednosti, no u ponedjeljak je krenuo polako u drugom smjeru s porastom od 0,4 posto.
Za slične su postotke porasli i drugi indeksi europskih burzi: londonski FTSE za pola postotka, pariški CAC za 0,4 posto, a milanski MIB i frankfurtski DAX za po 0,2 posto. Pozitivan trend rezultat je nekoliko faktora.
Na tržištu je došlo do pada prinosa na obveznice što je ulagačima znak da je tržište uračunalo činjenicu da će monetarna politika ostati stroga još neko dulje vrijeme. Prve objave podataka o inflaciji, u Španjolskoj te u najgušće naseljenoj njemačkoj saveznoj pokrajini Nordrhein-Westfalen, ne sugeriraju nikakav preokret padajućeg trenda inflacije.
Mada su drugi svježi podaci ukazali na blagi pad njemačke ekonomije u trećem tromjesečju, sve ove spoznaje zajedno ipak su kod ulagača smanjile strah od mogućeg jačeg kraha europske ekonomije.
Među pojedinim sektorima ponedjeljak je bio najbolji dan za dionice u zdravstvenom sektoru čija je vrijednost u prosjeku porasla za 1,1 posto. Tome je pomogao skok za po više od dva posto u cijenama dionica Novo Nordiska i Sanofija.
Europska agencija za lijekove nije pronašla nikakve dokaze da dva najpopularnija lijeka Novo Nordiska povećavaju rizik od karcinoma. Dionica Sanofija se, pak, u ponedjeljak oporavila nakon pada ostvarenog u petak izazvanog objavom da odustaje od ranije zacrtanih financijskih ciljeva za 2025. godinu.
U ostatku tjedna raspoloženje na burzama diktirat će niz važnih vijesti. U utorak slijedi prva procjena kretanja inflacije u eurozoni, a u srijedu se očekuje nova odluka američkih Saveznih rezervi o tamošnjoj monetarnoj politici. U ovom trenutku igrači na tržištu očekuju da se razina referentnih kamatnih stopa neće mijenjati.