Dionički indeks Zagrebačke burze u ponedjeljak je zaključen na svojoj najvišoj vrijednosti još od početka listopada. Negativan trend iz posljednja dva dana prošlog tjedna preokrenut je početkom ovog te je nakon umjerenog rasta od 0,7 posto Crobex kraj trgovanja dočekao na razini od 2414,41 boda.
Nakon optimizma koji je obilježio kraj rujna – kad je Crobex premašivao i 2450 bodova – i koji se prelio na sam početak listopada, ostatak desetog mjeseca vrijednost indeksa se kretala ispod razine od 2400 bodova. Ponovo ju je počeo prelaziti tek s približavanjem sredine studenog.
Trgovanje dionicama na burzi u ponedjeljak je bilo relativno solidno i rezultiralo je redovnim prometom od 1,63 milijuna eura. Rastu vrijednosti Crobexa zasigurno je pridonio optimizam među ulagačima u dionice najviše kotacije. Među njima se izdvojila dionica Atlantic grupe kojoj je cijena skočila za 2,9 posto na zaključnih 53,00 eura, uz gotovo 130 tisuća eura prometa.
Još viši redovni promet, od 184 tisuće eura, ostvaren je dionicom Hrvatskog telekoma kojoj je cijena rasla za nešto skromnijih 0,8 posto. Vrijednost je porasla i turističkim dionicama najviše kotacije, Valamar Rivijeri i Arena Hospitality grupi pa je jedina dionica kojoj je vrijednost u ponedjeljak pala – s izuzetkom AD plastika kojim se nije trgovalo – bila dionica Podravke.
Njoj je cijena pala i treći dan za redom te je ukupno u ta tri dana izgubila 3,4 posto vrijednosti pa je u ponedjeljak zaključena na razini od 141,00 eura. Još prije nepuna dva tjedna njome se trgovalo i za više od 150 eura. No Podravkina je dionica u ponedjeljak imala daleko najviši redovni promet od čak 640 tisuća eura.
U redovnoj trgovini dionicama čak ih je šest u ponedjeljak imalo promet viši od sto tisuća eura, a zabilježene su i dvije blok transakcije i to dionicama Končara te dionicama Atlantic grupe, obje u vrijednosti višoj od pola milijuna eura.
Među dionicama s prometom višim od pet tisuća eura najviši skok cijene u ponedjeljak su imale vrijednosnice brodara Alpha Adriatica koje su porasle za 7,2 posto, na 19,40 eura. Solidan rast imala je i dionica Hrvatske poštanske banke koja je ojačala za gotovo četiri posto na 189,00 eura. Od početka godine ovoj je dionici vrijednost skočila za čak 73 posto.
Na suprotnom kraju ljestvice po kretanju cijene u ponedjeljak među likvidnijim dionicama najgore su prošli ulagači u dionice Spana. Cijena im je uz solidan promet od 140 tisuća eura pala za 2,4 posto, na 48,40 eura.
Na burzi je u ponedjeljak objavljeno i da je Valamar Riviera postala vlasnikom gotovo četvrtine dionica Jadran tvornice čarapa koje je stekla u petak. Jadran je tvrtka s pedesetak zaposlenih i desetak prodajnih mjesta od čega je polovica u Zagrebu, a dvije su u Splitu te jedna u Puli.
U prvih devet mjeseci Jadran je imao oko 2,5 milijuna eura prihoda i gubitak od 650 tisuća eura. Podaci Središnjeg klirinško depozitarnog društva pokazuju da među najvećim dioničarima dominiraju privatne osobe. Do sada su najveće udjele držali Danko Prgomet, koji je kontrolirao 24,2 posto udjela, te Kuzman Marasović koji je držao 20,4 posto dionica. Više od desetine vlasništva još je imao i Mario Tadinac koji je kontrolirao 11,2 posto dionica.