Početak tjedna na europskim burzama obilježio je manjak optimizma kod ulagača, posebno za dionice u zdravstvenom sektoru, što je u konačnici dovelo do blagog pada dioničkih indeksa. Paneuropski Stoxx 600 je u ponedjeljak skliznuo za 0,3 posto, a sličan pad od po 0,4 posto zabilježili su i frankfurtski DAX, pariški CAC te londonski FTSE.
Za pad cijena dionica u zdravstvenom sektoru zaslužne su prije svega nove procjene analitičara o vrijednosti pojedinih kompanija. Oni su spustili svoje prognoze za cijene dionica AstraZenece, Bayera i Evoteca, a nakon toga su pale i njihove stvarne cijene na burzama za po dva i više posto.
Ponedjeljak nije donio dobre vijesti niti za njemačkog kemijskog giganta BASF. Analitičari investicijske banke Morgan Stanley također su snizili svoju prognozu za dionicu te kompanije kojoj je cijena na burzi onda pala za 3,1 posto.
Uz lošije prognoze za dionice dio razloga za pesimizam investitora leži i u izjavama čelnice Europske središnje banke Christine Lagarde. Ona je kazala da inflacijski pritisci u eurozoni popuštaju kao što se i očekivalo, no rast plaća je i dalje snažan pa to uz neizvjesnu budućnost oko ekonomskog rasta znači da rat ECB-a s visokim cijenama još uvijek nije gotov.
Iz svijeta su došle i informacije o slabljenju industrijskog rasta u Kini u listopadu zbog čega je porasla zabrinutost oko oporavka druge po veličini svjetske ekonomije. Bilo kakvi signali o slabljenju kineske ekonomije odmah ostavljaju i šire posljedice za ostatak globalnog gospodarstva pa tako i dionice u Europi.
Pred ulagačima se ovog tjedna nalazi objava novih podataka o kretanju inflacije u eurozoni u studenom. Također, pažljivo će se pratiti i govor predsjednika američkih Saveznih rezervi Jeromea Powella najavljen za petak kao i nova procjena kretanja tamošnjeg bruto domaćeg proizvoda za treće tromjesečje.