Njemački investitori u srijedu su vrlo optimistično reagirali na najnovije vijesti o kretanju cijena u najvećoj europskoj ekonomiji. Svježi podaci su pokazali da je pad inflacije u Njemačkoj u studenom bio veći od očekivanja, a ulagači su se odmah ponadali da bi to moglo značiti i relativno skoro rezanje referentnih kamatnih stopa u eurozoni.
Na burzi u Frankfurtu indeks DAX je porastao za 1,1 posto i dotaknuo svoju najvišu vrijednost u posljednja četiri mjeseca. Isti takav rast ostvario je i indeks MIB burze u Milanu te se približio nadomak visina posljednji puta viđenih prije petnaest godina. Milanski indeks je porastao dijelom zahvaljujući 5-postotnom skoku dionica proizvođača automobila Stellantisa, grupe u kojoj veliku ulogu igra talijanski Fiat.
Ostali dionički indeksi rasli su po nešto nižim stopama, no nakon njihova pada u utorak ovaj novi rast ponovo povećava vjerojatnost da će studeni ipak biti najbolji mjesec za dionice u ovoj godini. Paneuropski indeks Stoxx 600 porastao je za 0,4 posto, a pariški CAC za 0,2 posto.
Suprotno trendu, londonski indeks FTSE uspio je u srijedu izgubiti 0,4 posto vrijednosti dijelom zbog svoje izloženosti dionicama međunarodnih financijskih institucija gdje su raspoloženje investitorima diktirale pogoršane preporuke za neke osiguravatelje. Nervozu među ulagačima povećao je i guverner britanske središnje banke Andrew Bailey komentarom kako je ta banka spremna učiniti "što god je potrebno" kako bi se inflacija snizila prema željenih dva posto i kako još uvijek ne vidi dovoljno napretka prema tom cilju.
Pojedini analitičari komentiraju kako će Europska središnja banka (ECB) biti izložena sve većem pritisku na rezanje kamatnih stopa jer podaci o gospodarskoj aktivnosti u eurozoni i dalje ne odmiču daleko od moguće recesije. Istovremeno, inflacija ide u dobrom smjeru, pa se neki nadaju da bi ECB mogla s rezanjem stopa krenuti čak i prije nego neke druge banke jer je za razliku od, primjerice, Sjedinjenih Američkih Država gospodarski rast u eurozoni puno slabiji.