Prvi dan trgovanja u novoj godini na europskim burzama prošao je bez uzbuđenja uz blagi pad dioničkih indeksa iako je nemirna geopolitika nastavila davati do znanja tko će i dalje voditi glavnu riječ. Paneuropski indeks Stoxx 600 u utorak je skliznuo za 0,2 posto iako je tijekom trgovanja uspio dotaknuti svoju najvišu vrijednost u posljednjih gotovo dvije godine.
Londonski indeks FTSE, kao i pariški CAC, kopirali su pad Stoxxa 600 također skliznuvši za po 0,2 posto, a novogodišnje raspoloženje je među većim europskim burzama jedino još, iako tek minimalno, vladalo na burzi u Frankfurtu. Tamošnji indeks DAX porastao je u utorak za simboličnih 0,1 posto.
Vrijednost europskih dioničkih indeksa je tijekom prošle godine snažno porasla na krilima optimizma kojeg gaje investitori nadajući se da je razdoblju postroživanja monetarne politike došao kraj. Pojedini analitičari komentiraju kako se s novom godinom zapravo ništa nije promijenilo te da fokus i dalje ostaje na budućim potezima središnjih banaka.
No globalna politika ipak je u utorak uplela svoje prste među dionice. Cijena dionica nizozemske korporacije ASML, najvažnijeg svjetskog proizvođača strojeva za izradu računalnih procesora, pala je za 2,6 posto nakon što je obznanjeno da su nizozemske vlasti djelomično povukle dozvolu za izvoz tih strojeva u Kinu.
S druge strane, naglo su prema gore krenule dionice najvećih svjetskih brodara poput Maerska, Hapag-Lloyda i Frontlinea. Iz Maerska je objavljeno da će njihovi brodovi i dalje izbjegavati rutu kroz Crveno more gdje su u posljednje vrijeme pobunjenici iz Jemena počeli pojačano napadati brodove.
Kako sada dio globalnog tereta umjesto prolaska kroz Sueski kanal zaobilazi Afriku investitori se nadaju da će to značiti i više cijene transporta. Dionice Maerska su u utorak skočile za 6,4 posto, a Hapad-Lloyda za 3,3 posto.