Kao i drugdje u svijetu i na Zagrebačkoj burzi je u ponedjeljak izostala bilo kakva bitnija reakcija na dodatno zaoštravanje sukoba na Bliskom istoku. Iran je u nedjelju raketama napao Izrael, što je prvi puta da je Iran izravno sa svojeg teritorija napao tu državu. Napad, koji je najvećim dijelom uspješno odbijen, predstavlja odmazdu za izraelski napad na iranski konzulat u Siriji početkom travnja.
Cijena barela sirove nafte na svjetskom tržištu bila je u ponedjeljak poslijepodne za dolar do dva niža nego krajem prošlog tjedna, a i cijena zlata bila je u padu. Dionički indeksi europskih burzi u ponedjeljak su uglavnom blago ojačali, kao i paneuropski indeks Euro Stoxx 600.
Slično je bilo i u Zagrebu. Nakon što je indeks Crobex u petak preokrenuo trodnevni negativan trend, rast mu je, u bitno blažem ritmu, nastavljen i u ponedjeljak. Vrijednost Crobexa u petak je porasla za 0,7 posto, a nakon dodatnih 0,1 posto rasta u ponedjeljak zaključen je na razini od 2.831,55 bodova.
Prema gore su mu vrijednost vukle dionice Atlantic grupe koje su u ponedjeljak porasle za solidnih 2,7 posto na zaključnih 58,00 eura, te u manjoj mjeri dionice Zagrebačke banke skromnijim rastom od 0,3 posto na 18,40 eura. Dionicom Zagrebačke banke ostvaren je i najveći pojedinačni promet od 318 tisuća eura.
No jači oporavak indeksa onemogućavao je pad dionica Končara i Podravke. Dionice Končar elektroindustrije u ponedjeljak su skliznule za 0,8 posto na 258,00 eura, dok su Podravkine vrijednosnice pojeftinile 1,3 posto te su kraj trgovanja dočekale na razini od 157,00 eura.
Redovni promet od oko milijun eura pokazuje da domaći ulagači nisu bili previše voljni trgovati prvog radnog dana ovog tjedna. Ipak, oni koji su ranije investirali u dionice Arena Hospitality grupe mogli su biti zadovoljni njihovim porastom od 3,1 posto. Uz Zagrebačku banku još je jedino tim dionicama u ponedjeljak ostvaren promet viši od sto tisuća eura, točnije 184 tisuće. Dnevno trgovanje moglo je razveseliti i dioničare Atlantske plovidbe radi rasta cijene od 2,3 posto.
S druge strane, jedna od najpopularnijih dionica na burzi posljednjih mjeseci, ona Hrvatske poštanske banke, nije donijela sreću investitorima jer joj je cijena potonula za 2,7 posto. Još početkom ožujka za nju se moglo dobiti i 250 eura, a u ponedjeljak joj se cijena u jednom trenutku spustila i na 220 eura. No čak i usprkos recentnom padu, vrijednost HPB-ove dionice još je uvijek za odličnih 18 posto viša nego početkom godine.
Osim dionica, trgovanje na burzi u ponedjeljak obilježili su i visoki prometi ostvareni ETF-ovima. Dvama Intercapitalovim ETF-ovima, onim usmjerenim na slovensko, te onim usmjerenim na rumunjsko tržište, ostvareni su prometi od po četristotinjak tisuća eura. No usprkos interesu ulagača cijene su im bile u padu i to za 0,9 posto ETF-u fokusiranom na rumunjsko, te za 1,1 posto onom vezanom uz slovensko tržište.