Dionički indeks Crobex nije uspio u utorak svoj rastući niz produljiti i na sedmi uzastopni dan već mu je vrijednost do kraja trgovanja na Zagrebačkoj burzi skliznula za neznatnih 0,1 posto na 2.828,07 bodova. U šest dana do utorka Crobex je ojačao za 1,3 posto, a pogled na pojedinačne dionice otkriva kako su padu pomalo kumovale sve popularne vrijednosnice.
Dionica Hrvatskog telekoma, koja je u ponedjeljak dosegnula svoju najvišu zaključnu vrijednost u posljednjih barem deset godina, u utorak je skliznula za 0,3 posto na 31,00 euro. Podravkina dionica izgubila je jedan posto svoje vrijednosti te se krajem trgovanja zaustavila na 156,50 eura, a prema dolje se kretala i dionica Končara Elektroindustrije koja je skliznula za 0,8 posto na 256,00 eura.
Negativnom se trendu pridružila i vrijednosnica Zagrebačke banke kojoj je cijena pala za 0,8 posto na 18,05 eura, a Crobexu nisu mogle pomoći niti popularne dionice Valamar Riviere, Adris te Atlantic grupe kojima je zaključna cijena u utorak ostala nepromijenjena.
Manjak optimizma među ulagačima bio je vidljiv i iz redovnog dioničkog prometa koji nije uspio premašiti niti milijun eura i bio je za gotovo pola milijuna niži nego u ponedjeljak.
Rijedak optimizam u ponedjeljak su budile dionice Končar-distributivnih i specijalnih transformatora. I redovnim i povlaštenim dionicama cijena je porasla za više od jedan posto.
Dionica s najvećim padom cijene bila je vrijednosnica Varteksa. U tek nekoliko transakcija koje su rezultirale prometom od jedva tristotinjak eura cijena im je na burzi pala na 0,16 eura, odnosno bila je 11 posto niža nego dan ranije.
Delistiranje Varteksa
Radi se o nekim od posljednjih transakcija Varteksovim dionicama na službenom tržištu jer je u utorak Glavna skupština te tekstilne kompanije donijela odluku o povlačenju vrijednosnica sa Zagrebačke burze što se i očekivalo prema ranijim najavama. Dioničarima koji su se usprotivili odluci o povlačenju Varteks se obvezao isplatiti 0,06 eura po dionici, u skladu s elaboratom o procjeni fer vrijednosti.
Glavna skupština Varteksa donijela je i odluku o smanjenju temeljnog kapitala, ali i o dokapitalizaciji u vrijednosti od najviše 2,5 milijuna eura. Varteksu je nužno potreban svježi kapital kako bi stabilizirao poslovanje. Početkom svibnja nekoliko stotina zaposlenika Varteksa stupilo je u desetodnevni štrajk jer im nisu bile isplaćene plaće za ožujak. Štrajk je u međuvremenu prekinut, no dugogodišnja kriza u kompaniji se nastavlja.