Nafta je porasla na početku tjedna nakon kineskog obećanja oživljavanja potrošnje zbog napuštanja protuepidemijske politike i plana Bidenove administracije za ponovni početak punjenja američkih strateških rezervi sirove nafte.
West Texas Intermediate je porastao prema 75 dolara po barelu nakon što je u posljednje dvije sesije prošli tjedan izgubio gotovo četiri posto. Predsjednik Xi Jinping je rekao kako bi ponovno uspostavljanje i povećanje potrošnje trebalo "imati prednost" jer su čelnici sastanak zaključili kako bi odredili prioritete za 2023. To obećanje može pomoći u povećanju potražnje za energijom čak i dok broj slučajeva COVID-a raste, a proces ponovnog otvaranja postaje težak.
Vlasti u SAD-u kreću u popunjavanje strateških rezervi nafte (SPR), počevši kupovinu od tri milijuna barela po fiksnoj cijeni, priopćeno je u petak iz američkog ministarstva energetike. Ovom objavom završava godina u kojoj je predsjednik Joe Biden naredio otpuštanje SPR-a bez presedana kako bi pomogao u obuzdavanju rastućih domaćih troškova energije koji su nakon ruske invazije na Ukrajinu bili porasli.
Nafta i dalje bilježi drugi mjesečni gubitak jer raste zabrinutost u vezi s recesijom u SAD-u i Europi, a središnji bankari nastavljaju pooštravati politiku. Osim toga, ruski tokovi dosad su se pokazali otpornima jer ograničenje cijena koje su nametnule G7 i Europska unija nije dovelo do većih poremećaja. Među glavnim je kupcima Indija rekla kako ne očekuje probleme.
Kineska nastojanja "širenja potrošnje kao ključni ekonomski prioritet za 2023." pomažu u "oslikavanju boljih izgleda potražnje za naftom", rekao je Charu Chanana, tržišni strateg za Saxo Capital Markets u Singapuru, koji je također naveo vijest o ponovnom punjenju SPR-a kao doprinos na dobitke sirove nafte.
WTI za isporuku u siječnju porastao je 0,9 posto, na 74,97 dolara po barelu na robnoj burzi u New Yorku u 5:06 u Londonu. Siječanjski ugovor istječe u utorak. Aktivniji terminski ugovori za veljaču porasli su za jedan posto, na 75,18 dolara. Brent je za isporuku u veljači ojačao 0,9 posto, na 79,75 dolara po barelu na burzi ICE Futures Europe.
Vremenski se rasponi u spreadovima nastavljaju održavati, signalizirajući obilnu kratkoročnu ponudu. Brentov spread – raspon između dvaju najbližih ugovora – bio je 43 centa po barelu. Brojka je prošli tjedan bila 35 centi po barelu.