Nafta je na putu tjednog rasta, oporavivši se od slabog početka godine zbog poboljšanja kineskih izgleda potražnje i hlađenja inflacije u SAD-u.
Kina je ovoga tjedna povećala kupovinu sirove nafte nakon što je Peking izdao novu uvoznu kvotu, a potrošnja je spremna porasti do ovogodišnjeg rekorda nakon izlaska nacije iz protuepidemijske politike. Dok je West Texas Intermediate u petak pao prema 78 dolara po barelu, terminski su ugovori ovaj tjedan porasli za oko šest posto.
Potrošačke cijene u SAD-u su u prosincu zabilježile prvi mjesečni pad od 2020. godine, što je potaknulo očekivanja da će Savezne rezerve usporiti tempo povećanja kamatnih stopa te financijskim tržištima dodalo ponešto pozitivnog raspoloženja.
Nafta je porasla nakon teškog početka godine, a niz prognozera od Goldman Sachsa do glavnog upravitelja hedge fondova Pierrea Anduranda predviđa kako će se cijene u 2023. vratiti iznad 100 dolara po barelu.
"Tržišta su optimistična u pogledu kineskih perifernih djelatnosti, ali ne mislim da su svi uvjereni u tezu o rastućoj ekonomiji", rekao je Vishnu Varathan, voditelj ekonomije i strategije za Aziju u Mizuho Banku. "Iako je povlačenje iz recesijskih rizika nafti dalo malo prostora za disanje, previsoke cijene bi brzo mogle smanjiti potporu potražnji."
WTI za isporuku u veljači pao je 0,4 posto, na 78,09 dolara po barelu u 11 sati u Singapuru. Brent je za isporuke u ožujku pao 0,5 posto, na 83,60 dolara po barelu.