Pala je cijena nafte, a ulagači su bili zaokupljeni mogućim daljnjim monetarnim zatezanjem Saveznih rezervi Sjedinjenih Američkih Država i povećanom potražnjom u Kini nakon ukidanja tamošnje protuepidemijske politike.
Terminski ugovori sirove nafte Brent skliznuli su na razinu od 83 dolara po barelu nakon pozitivnog učinka u ponedjeljak. Tržište je ove godine promjenljivo jer su investitori istovremeno pesimistični zbog učinka Fedova podizanja kamatnih stopa na potražnju i optimistični zbog mogućeg rasta potražnje u Kini.
Terminski su ugovori od početka godine između ta dva ishoda skakali i padali u rasponu od 11 dolara po barelu. Neki i dalje očekuju da će se Brent zbog Kine vratiti na razinu od 100 dolara po barelu.
Iz Goldman Sachsa ponovili su kako vjeruju da će cijene sirovina ove godine rasti, no čini se da investitori i dalje očekuju jasnije znakove kineskoga gospodarskog oporavka. Izvoz iz Rusije u Kinu je u prethodnom mjesecu bio na najvišoj razini od početka invazije na Ukrajinu.
Ulagači sada čekaju zapisnik s posljednjega Fedova sastanka, a izvješće će biti objavljeno u srijedu. Ono će s podacima o osobnoj potrošnji koji će biti objavljeni u petak odrediti daljnji pravac debate o monetarnoj politici.
"Bilo kakvi komentari koji ukazuju na moguće daljnje zatezanje monetarne politike mogli bi biti katalizator za dodatni pritisak na naftu", rekao je Yeap Jun Rong, strateg za tržišta u IG Asiji. Cijene su krenule naviše uslijed sve veće vjerojatnosti poboljšanja odnosa ponude i potražnje (koje koincidiraju s oporavkom Kine), dodao je.
Cijene:
Travanjski Brent nazadovao je za 1,1 posto i iznosio 83,19 dolara po barelu u 12:01 u Singapuru. Ožujski WTI napredovao je za 0,4 posto u odnosu na petak i iznosio 76,61 dolar po barelu.
U ponedjeljak je u SAD-u bio državni praznik, pa će sve transakcije danas biti zaključene. Cijena aktivnijih travanjskih terminskih ugovora dostigla je 76,69 dolara po barelu nakon rasta od 0,2 posto.
Rafinerije u Indiji uvećale su razinu prerade koja je u siječnju dostigla petogodišnji maksimum. Ta je južnoazijska država ključni potrošač ruske nafte, najviše zbog povoljnijih cijena.